Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:39
WAŻNE!
Reklama

Ale szambo! Można zapłacić nawet 50 000 zł kary!

Właśnie ruszyła kontrola szamb w całej Polsce. Jest się czego obawiać, bo za nieprawidłowości można zapłacić wysokie kary. Warto więc jak najszybciej zadziałać i już teraz sprawdzić, czy mamy w domu aktualną umowę.
  • Źródło: nto.pl
Ale szambo! Można zapłacić nawet 50 000 zł kary!

Źródło: desentupidorasantosepires.com.br, gba-polska.pl

Ruszyła kontrola kanalizacji

W całym kraju rozpoczęły się kontrole kanalizacji, co wymusiła na samorządach najnowsza nowelizacja przepisów. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zmianami w ustawie Wody Polskie – Prawo wodne z 7 lipca 2022 roku, to właśnie lokalni urzędnicy pracujący w gminach muszą sporządzić szczegółowe sprawozdanie dotyczące gospodarki nieczystościami na ich terenie.

Samorządowcy, którzy odwiedzą osoby prywatne na ich posesjach, będą sprawdzać, czy właściciele kontrolowanych nieruchomości przestrzegają obowiązujących w Polsce przepisów i prawidłowo odprowadzają nieczystości. Każdy właściciel nieruchomości, który korzysta ze zbiorników bezodpływowych, szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków, powinien dysponować aktualną umową na wywóz nieczystości, a także udostępnić na prośbę urzędników rachunki za wywóz ścieków.

Osoby kontrolujące poszukają też ewentualnych nieprawidłowości. Mogą więc oszacować m.in. czy ilość wywiezionych nieczystości jest proporcjonalna do zużycia wody i liczby mieszkańców nieruchomości.

Warto przypomnieć, że każdy zbiornik na ciekłe nieczystości musi być w 100% szczelny i systematycznie opróżniany przez profesjonalne firmy.

 

Czy musisz wpuścić kontrolera na swoją posesję?

Właściciel odwiedzanej przez samorządowców nieruchomości nie może utrudniać kontroli, którą chcą przeprowadzić urzędnicyWedług obowiązującego prawa przez 24 godziny na dobę mogą oni wejść na teren posesji zarówno z rzeczoznawcą, jak i niezbędnym do przeprowadzenia rzetelnej kontroli sprzętem. Jeśli właściciel będzie uniemożliwiał im pracę, kontrolerzy mogę wezwać odpowiednie służby. Policja może w takim przypadku wystawić osobie utrudniającej wykonywanie obowiązków służbowych samorządowcom ogromny mandat, który będzie opiewał na kwotę nawet 5000 złotych.

 

Kogo w pierwszej kolejności skontrolują urzędnicy?

Na pierwszy ogień poszły nieruchomości, których właściciele nie złożyli deklaracji czy nie przedstawili umów na wywóz nieczystości. Warto więc mieć porządek w dokumentach. Kontrola dotyczy zwłaszcza posesji prywatnych, które nie są podłączone do kanalizacji. Pierwszy etap niezapowiedzianych wizyt urzędników w duecie z rzeczoznawcami w domach zakończy się w wakacje, a dokładnie potrwa do 8 sierpnia 2024 roku. Następny ma się zakończyć dopiero pod koniec 2026 roku.

 

Rekordowe kary za szamba. Czy jest się czego obawiać?

Niechlubne statystyki pokazują, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych pozbywa się nieczystości w nielegalny sposób. Raport Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2021 roku szacuje, że aż 80% wszystkich ścieków komunalnych wygenerowanych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Zanieczyszczane w ten sposób są m.in. zbiorniki wodne czy łąki.

Pamiętajmy, że każdy właściciel prywatnej nieruchomości ma obowiązek podłączenia jej do kanalizacji. Jedynie w sytuacji, gdy przyłącze jest niemożliwe ze względów technicznych czy nieuzasadnione ekonomiczne, jest z tego zwolniony. Za brak podłączenia domu do kanalizacji, według przepisów obowiązujących w Polsce, właścicielowi grozi kara nawet do 50000 złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama