Zakładając konto bankowe otwieramy rachunek, na którym będziemy przechowywać oszczędności. Rachunek ma indywidualnym numer, na który przelewane będą pieniądze, np. w ramach wynagrodzenia. Możemy mieć kilka kont bankowych lub otworzyć rachunek wspólnie z partnerem, współmałżonkiem.
Aktualnie posiadanie konta w banku to niemal konieczność. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kont, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Pieniądze na koncie bankowym są bardziej bezpieczne, a przynajmniej tak się wydaje, bo ostatnio to właśnie konta bankowe są głównie atakowane przez oszustów.
Warto też wiedzieć, że jest kilka sytuacji, w których możemy stracić dostęp do naszych finansów. Bank ma kilka możliwości zablokowania pieniędzy na koncie.
Sytuacje kiedy możemy stracić dostęp do konta bankowego:
- zaległości finansowe wobec organów państwowych,
- egzekucja komornicza,
- niespłacany kredyt hipoteczny,
- mandaty i kary.
Kolejnym powodem do zablokowania konta jest podejrzenie, że pieniądze pochodzą z przestępstwa. W takiej sytuacji bank ma prawo zablokowania na 24 godziny (maksymalnie na 72 godziny) kwotę, co do której istnieje podejrzenie o nielegalności jej pochodzenia i powiadomienie o tym prokuratury.
Blokada konta może zostać wprowadzona po ogłoszeniu przez prezydenta stanu wyjątkowego.
Bank nie musi informować o zajęciu pieniędzy, ale informację o zablokowaniu pieniędzy na koncie musimy otrzymać od instytucji, która zajęła nasze oszczędności.
Blokadzie pieniędzy na koncie nie podlega kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego, która wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Napisz komentarz
Komentarze