Jak ma wyglądać pilotaż nowego programu nauczania zdalnego i kogo obejmie? Czy ma on szansę rozwiązać problem braków kadrowych w polskich szkołach? Oto najważniejsze informacje.
Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w porozumieniu z fundacją Ogólnopolski Operator Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 realizuje projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. Założeniem tego projektu jest zapewnienie dyrektorom w przypadku brak kadrowych doraźnego zastępstwa i realizacji podstawy programowej. W Centrum Nauczania Zdalnego można będzie zamówić nauczycieli różnych przedmiotów do poprowadzenia lekcji online.
– Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej. Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji – wyjaśnia Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.
Kiedy ruszy pilotaż?
Pilotaż ma ruszyć we wrześniu 2024 i trwać 3 lata. Łącznie wybranych zostanie do niego 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski.
Centrum Nauczania Zdalnego będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszarów nauk matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych. Zajęcia będą prowadzone w klasach 7-8 szkół podstawowych i szkołach średnich. W każdej klasie podczas takiej lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun, który będzie współpracował z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Komisja ewaluacyjna zajmie się badaniem efektywności i skuteczności tak prowadzonych zajęć.
Napisz komentarz
Komentarze