Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:41
WAŻNE!
Reklama

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Niedawno pisaliśmy w jakim wieku dzieci mogą samodzielnie chodzić do szkoły. Dzisiaj mówimy od ilu lat dziecko może zostać samo w domu. Czy moment kiedy zaczyna edukację szkolną, będzie odpowiedni? A może warto chwilę jeszcze poczekać, aż dziecko skończy 10, albo i 13 lat?
  • Źródło: edziecko.pl
Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Źródło: peanutimes.com

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Czy rodzice, decydując się na taki krok, powinni wziąć pod uwagę tylko liczbę ukończonych lat przez ich pociechę? A może bardziej liczy się tu dojrzałość emocjonalna i rozmowa z dzieckiem, które pomimo osiągniętego wieku, nie zawsze jest gotowe, aby zostać samo w domu. Wielu rodziców zgodnie przyznaje, że zdarzyło im się zostawić już kilkuletnie dziecko na chwilę w domu. W tej kwestii jednak prawo dość rygorystycznie podchodzi do tego tematu, a specjaliści mówią, że istotny jest nie tylko wiek, a bardziej dojrzałość emocjonalna.

 

Dziecko samo w domu. Co na to prawo?

W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu mówiącego o tym, od jakiego wieku dziecko może pozostać samo w domu. Jednak pomocne mogą być pewne zapisy, które są w pewnym stopniu drogowskazem wartym rozważenia. Jedną z podstawowych wyroczni w tej kwestii jest Kodeks wykroczeń, który wyraźnie mówi, że dziecko do 7. roku życia musi zawsze znajdować się pod opieką rodzica lub opiekuna

 

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany - czytamy w art. 106 tego Kodeksu.

 

8 lat czy 13?

Na tym jednak nie koniec prawnych zawiłości. Wśród interpretacji prawnych pozostawienia dziecka samego w domu mamy jeszcze jeden zapis odnoszący się do prawa administracyjnego. Chodzi tu o zapis ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W art. 32 ustawy czytamy, że: Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Zatem dziecko nie może pozostać bez opieki jeśli nie ma ukończonych 8 lat.

Proste? Nie bardzo, bo do tych wytycznych dochodzi jeszcze kodeks wykroczeń, w którym specjaliści w zakresie prawa powołują się na dość istotny artykuł. To w nim znajdziemy zapis, że jako rodzice, czy opiekunowie odpowiadamy za dziecko, które do 13. roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych (chodzi o art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu cywilnego). Zatem, w świetle obowiązujących przepisów dziecko nie powinno pozostać samo w domu, przed ukończeniem 13. roku życia. Czy tak jest faktycznie?

 

Czasem jednak dzieci muszą zostać same w domu

Wielu rodziców zgodnie przyznaje, że zdarzało im się zostawiać młodsze dziecko na chwilę w domu, np. kiedy spało w łóżeczku, a mama poszła na szybkie zakupy. Jednak najważniejszą kwestią powinien tu być nie wiek dziecka, a jego dojrzałość emocjonalna i umiejętność radzenia sobie w wyjątkowych sytuacjach. Dziecko zostając samo w domu, powinno być świadome zagrożeń i umieć odpowiednio na nie zareagować. Rodzice powinni uczulić swoją pociechę, aby wiedziała, że nie należy otwierać drzwi obcym, wchodzić na okienne parapety. Przewidując takie sytuacje należy również zapoznać je z numerami alarmowymi na pogotowie, straż pożarną, czy policję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama