Wraz z nadejściem wiosny zbliża się również czas na zmianę czasu z zimowego na letni. W tym roku wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2 na 3 w nocy z soboty, 30 marca, na niedzielę, 31 marca. Zmiana ta oznacza, że w tej nocy śpimy godzinę krócej, ale zyskujemy dłuższe i jaśniejsze wieczory.
Trzynastki emerytalne zostaną wypłacone emerytom wraz z regularnymi emeryturami, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota trzynastej emerytury w 2024 roku jest uzależniona od wysokości najniższej emerytury i została zwaloryzowana w marcu o 12,12 proc.
Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Pochłonięci przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie. Jak co roku przed świętami policjanci radzą, jak bezpiecznie robić zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz aby zachować w tym czasie szczególną ostrożność i uniknąć problemów.
Komisja Europejska wskazała, czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy mają wrócić na agendę prac Parlamentu Europejskiego. Kiedy nie będziemy już musieli przestawiać zegarków?
Nad Polskę kolejny raz w tym roku nadciąga pył znad Sahary. Według prognoz dotrze on do nas we wtorek. Pył znad Sahary może być uciążliwy dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego.
W miniony piątek (22 marca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano ostateczną wersję nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Dokument dotyczy głównie niezadawania prac domowych uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku obowiązku wykonywania prac domowych przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, jednak pojawił się tam również zapis o lekcjach religii i etyki.
Od 20 października ubiegłego roku strażnicy miejscy mogą ukarać dwustuzłotowym mandatem jeżdżących bez uprawnień rowerem czy hulajnogą. Jeśli sprawa trafi do sądu, to wtedy kara może sięgnąć nawet 1,5 tys. zł.
Seniorze, czy pamiętasz o tym, że możesz korzystać z ulg i zniżek, które zostały przygotowane tylko i wyłącznie dla Ciebie?! Nie powinieneś o tym zapominać, gdyż dzięki temu możesz skorzystać m.in. z darmowych leków... Ale i nawet ze zniżek na przejazdy pociągami! Są również mniej znane ulgi i zniżki, które realnie ułatwią Ci życie!
Ostatnio pisaliśmy o wykorzystaniu aplikacji mObywatel do zdalnego podpisywania dokumentów, w tym umów o pracę. Obecnie przedstawimy więcej możliwości tego programu, bez którego niedługo nie będziemy mogli się obejść.
Na początku marca pisaliśmy o zamierzeniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczących skrócenia czasu pracy, ale brzmiało to jak pieśń odległej przyszłości. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że projekt jest bliższy realizacji niż przypuszczaliśmy.
Można by pomyśleć, że utrata prawa jazdy jest możliwa tylko w przypadku nieodpowiedzialnego zachowania na drodze. Jednakże okazuje się, że nie trzeba prowadzić pojazdu, aby stracić prawo jazdy.
Wraz z nadejściem wiosny, lasy w Polsce zaczynają tętnić życiem, przyciągając nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy ignorują przepisy prawa i narażają ekosystem na nieodwracalne szkody. Straż Leśna podjęła kroki w celu powstrzymania tego procederu, prowadząc skuteczne działania przeciwko nielegalnym rajdom w lasach.
Płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze i coraz częściej wypierają tradycyjny pieniądz. Niektórzy pozostają jednak wierni banknotom w swoich portfelach i nie wyobraża sobie bez nich życia. Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzono limity płatności gotówkowych w pojedynczej transakcji. A czy istnieje limit gotówki, jaką możemy trzymać w domu?
mObywatel wprowadza kolejne udogodnienie dla obywateli – e-podpis. Teraz nie musisz już jeździć do siedziby firmy, aby złożyć tradycyjny podpis i uścisnąć rękę prezesowi. Z mObywatelem załatwisz to zdalnie.
Niedziela Palmowa lub inaczej – Niedziela Męki Pańskiej. Tego dnia w Kościele rozpoczyna się Wielki Tydzień – czas oczekiwania na zmartwychwstanie.
Kierowcy w marcu mogą spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych. Wszystko przez akcję Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firmy Neptis S.A, a więc operatora komunikatora Yanosik. Wzmożone działania potrwają do 31 marca. Policjanci, którzy zatrzymują kierowców, zwracają uwagę szczególnie na jedną, niezwykle istotną kwestię.
Laptop, telewizor, komputer, lodówka. Urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią nieodzowny element życia każdego z nas. W każdym domu znajduje się przynajmniej kilka rzeczy zasilanych prądem. Co zrobić ze sprzętem, który nie nadaje się już do użytku? Jak segregować i gdzie wyrzucić elektroodpady? Nie wszyscy wiedzą jak bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci.
Marzec jest miesiącem będącym dla wielu osób synonimem wiosennego ożywienia – dla alergików jest zdecydowanie najgorszym okresem w roku. To właśnie w marcu zaczynają pylić najbardziej uczulające rośliny. Jak zatem przetrwać ten trudny okres?
Czy można ładować elektryczny samochód z przedłużacza? Technicznie rzecz biorąc tak, jeśli trzymamy się kilku zdroworozsądkowych zasad. Problem pojawia się, gdy przewód leży na terenie miejskim bądź biegnie po elewacji bloku.
Porozumienie Rolników z województwa warmińsko-mazurskiego przyłącza się do ogólnopolskiego protestu i zapowiada blokady dróg w całym województwie warmińsko-mazurskim.
Radio w samochodzie posiada większość osób z pojazdami. Większości kierowców zaskakujące wydaje się to, że abonament za radio w samochodzie również trzeba opłacać. Nie powinniśmy wymigiwać się od tego obowiązku, bo brak tej opłaty może skutkować karą.