Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 11:03
WAŻNE!
Reklama

Dziesięć pożarów jednego dnia. Zdarzenia także w powiecie nowomiejskim

Trwa obecnie okres intensywnych prac żniwnych. Rolnicy wykorzystują każdą dogodną chwilę pogodową, aby efektywnie prowadzić prace na polach. W terenie pracują różnego rodzaju maszyny, w tym kombajny do zbioru zboża oraz prasy do słomy. Niestety, zdarzają się awarie maszyn oraz inne sytuacje, które niestety prowadzą do powstawania pożarów na polach uprawnych oraz w sprzęcie rolniczym. W ciągu ostatniej doby zanotowano aż 10 takich incydentów w województwie warmińsko-mazurskim.
  • Źródło: KW PSP w Olsztynie
Dziesięć pożarów jednego dnia. Zdarzenia także w powiecie nowomiejskim

Źródło: KP PSP Braniewo

Przykładowo, w rejonie miejscowości Wodynia, w powiecie elbląskim, doszło do pożaru zboża oraz rżyska na obszarze około 10 hektarów. Pożar został skutecznie ugaszony przez strażaków przy użyciu 5 strumieni wody, dostarczanych poprzez wężowe linie gaśnicze oraz przy wykorzystaniu dostępnego sprzętu gaśniczego. Wstępna wycena strat dokonana przez właściciela oszacowała ich wartość na 70 tysięcy złotych.

Tego samego dnia, w miejscowości Biała Góra, w powiecie iławskim, miała miejsce sytuacja podobna – pożar objął obszar ponad 3 hektarów, także w przypadku zboża i rżyska. Tutaj straty oceniono na około 30 tysięcy złotych.

Inne przypadki pożarów zanotowano w powiatach braniewskim i nowomiejskim. W tych sytuacjach również pożary ogarnęły zboże i rżysko, a straty w obu przypadkach wyniosły kilka tysięcy złotych.

Niestety, także wczoraj mieliśmy do czynienia z pożarami maszyn rolniczych, które pracowały na polach. W powiatach ostródzkim, iławskim oraz kętrzyńskim stanęły w ogniu prasy do słomy, ciągniki rolnicze oraz kombajny. Łączne straty oszacowano na kwotę przekraczającą 150 tysięcy złotych.

W związku z tym apelujemy o rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas żniw oraz przypominamy o fundamentalnych aspektach bezpiecznej pracy:

  • Regularne przeprowadzanie czynności konserwacyjnych maszyn i urządzeń rolniczych, biorąc pod uwagę zwłaszcza stan łożysk, które często są źródłem awarii i pożarów w kombajnach czy prasach do słomy.
  • Wyposażenie pojazdów rolniczych, takich jak ciągniki i kombajny, w sprawne gaśnice, zgodnie z przepisami. Gaśnice powinny być poddawane przeglądom co najmniej raz do roku. Szybka reakcja przy użyciu gaśnic w początkowej fazie pożaru znacząco ogranicza potencjalne straty.
  • Rozważne korzystanie z ognia otwartego – palenie tytoniu jest dozwolone tylko w miejscach, gdzie nie ma materiałów łatwopalnych. Bezwzględny zakaz palenia tytoniu obowiązuje podczas obsługi sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów oraz transportu plonów rolnych.
  • Przy układaniu stert i stogów zachowanie odpowiednich parametrów, takich jak dopuszczalna powierzchnia (nie większa niż 1000 m²) oraz kubatura (nie większa niż 5000 m³).

Tekst przeredagowany ze strony KW PSP w Olsztynie (opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: KP PSP Braniewo)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama