Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:29
WAŻNE!
Reklama

Rozbieżne wizje w sprawie S5. Trzy apele, trzy stanowiska

Planowana budowa drogi ekspresowej S5 budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców powiatu nowomiejskiego. W ostatnim czasie stanowiska w tej sprawie uchwaliły Rady Gmin w gminach Biskupiec i Nowe Miasto Lubawskie oraz Rada Miejska w Nowym Mieście Lubawskim.
Rozbieżne wizje w sprawie S5. Trzy apele, trzy stanowiska

Spotkania konsultacyjne w sprawie planowanej budowy S5 przyciągnęły tłumy mieszkańców na spotkaniach w gminach i mieście. Z trzech zaproponowanych wariantów drogowych największe kontrowersje wzbudziły warianty zielony (W2) i czerwony (W3). Mieszkańcy a zarazem uczestnicy spotkania podkreślali, że obydwie propozycje zbyt mocno ingerują w środowisko naturalne i tereny rolnicze. I, patrząc na mapę zaproponowanych wariantów (na końcu artykułu), nie można odmówić im racji.

W2, czyli wariant zielony zakłada przebieg drogi przez środek wielkiego kompleksu leśnego, który stanowi największe bogactwo przyrodnicze Gminy Biskupiec. Ponadto budowa drogi w obecnym przebiegu przyczyni się do podziału działek rolnych kilkudziesięciu rolników oraz do wyburzenia wielu domów mieszkalnych i budynków gospodarczych, co mocno podkreślają mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Z kolei W3, czyli wariant czerwony, to także konieczność wyburzenia domów i budynków gospodarczych, ponadto ingeruje w środowisko naturalne tzw. Zielone Płuca Polski i wywróci do góry nogami istniejącą wewnątrz Gminy Biskupiec sieć drogową, po ewentualnym wybudowaniu drogi ekspresowej przez sam środek gminy.

Jeden z mieszkańców Gminy Biskupiec dotarł do informacji na temat ilości planowanych wyburzeń domów i budynków gospodarczych. Co ciekawe, informacja ta jest trudno dostępna, nie jest widoczna w żadnym publicznym miejscu, jak np. strona internetowa projektu. Mieszkaniec podzielił się z nami tymi danymi, i tak:

  • wariant W1 (fioletowy) - 7 domów, 10 budynków gospodarczych do wyburzenia
  • wariant W2 (zielony) - 13 domów, 16 budynków gospodarczych do wyburzenia
  • wariant W3 (czerwony) - 8 domów, 19 budynków gospodarczych do wyburzenia

Rozbieżne wizje radnych

W ostatnim czasie stanowiska w sprawie budowy drogi S5 uchwaliły Rady Gmin w gminach Biskupiec i Nowe Miasto Lubawskie oraz Rada Miejska w Nowym Mieście Lubawskim.

Radni z Nowego Miasta Lubawskiego stają ramię w ramię z Lubawą opowiadając się za wariantem zielonym (W2). W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

- Plan budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Wirwajdy - Nowe Marzy (A1) to duży krok w nadrabianiu zaległości komunikacyjnych i transportowych regionu Warmii i Mazur, w tym również Nowego Miasta Lubawskiego i okolic. Słaby dostęp do dróg szybkiego ruchu to największa przeszkoda wśród przedsiębiorców w dorównywaniu konkurencji w branży gospodarczej, a także mieszkańców w innych sferach życia społecznego. W naszym regionie usytuowały się i prowadzą działalność firmy znane w całym kraju i poza jego granicami, zatrudniające kilka tysięcy osób, które oczekują dobrego połączenia swoich zakładów z drogami krajowymi o większej przepustowości.

Co ciekawe, Rada Miejska zaznacza, że wariant zielony najmniej wpływa na środowisko naturalne... No cóż, radni chyba nie widzieli mapy?

W Gminie Biskupiec radni opowiedzieli się za wariantem fioletowym (W1), których ich zdaniem jest najkorzystniejszy z punktu widzenia gminy. 

- Jedynie realizacja drogi ekspresowej w wariancie W1 (fioletowy) wydaje się korzystnym rozwiązaniem dla Gminy Biskupiec. Oczywiście przy planowaniu przebiegu tej trasy należałoby brać pod uwagę informacje pozyskane od mieszkańców terenów objętych inwestycją nt. ewentualnych przesunięć przebiegu trasy. Budowa trasy w tym wariancie w najmniejszym stopniu przyczyni się do zniszczenia wartości przyrodniczych Gminy Biskupiec. Dodatkowo spowoduje wzrost wartości gruntów inwestycyjnych na obszarach posiadających dobrą komunikację z planowaną drogą ekspresową oraz w pobliżu węzłów. Droga S5 spowoduje wzrost atrakcyjności inwestycyjnej okolicznych terenów poprzez umożliwienie lokalizacji centrów logistyczno-transportowych. Poprzez realizację drogi w tym wariancie Gmina Biskupiec zyska szansę na rozwój - czytamy w uzasadnieniu.

W Gminie Nowe Miasto Lubawskie opowiedziano się za wariantem zielonym (W2), ale w zmienionej formie. Radni apelują o zmianę przebiegu trasy i przesunięcie do granic administracyjnych wsi Skarlin i Lekarty. Z takim wnioskiem wystąpił radny wsi Skarlin.

- Przesunięcie przebiegu drogi S5 w wariancie zielonym W2 usprawni znacznie użytkowanie rolnicze tych działek, pomniejszy straty ekonomiczne związane z dojazdem do działek rolnych.

S5 - potrzebna, ale czy konieczna?

Jak widać powyżej, w każdym z samorządów podjęto działania w zgodzie z interesem danego samorządu i jego mieszkańców. Szkoda, że nie ma jednej wspólnej wizji w sprawie budowy drogi S5 i nie podjęto działań, by powiat nowomiejski mówił jednym, spójnym głosem.

Wszyscy podkreślają, że budowa drogi S5 łączącej Ostródę z Grudziądzem jest ważnym elementem w kontekście rozwoju naszego regionu, ale, jak to już padło na spotkaniach konsultacyjnych, należy się zastanowić nad wyznaczeniem innych wariantów, które w mniejszym stopniu wpływają na środowisko naturalne oraz nie mają wpływu na codzienne życie mieszkańców.

Poniżej mapa z proponowanymi wariantami, którą większość z nas już chyba zna. Czy zostanie wybrany jeden z poniższych wariantów, powstanie nowy, czy też jeden z zaproponowanych zostanie przesunięty? Na to pytanie odpowie GDDKiA w ciągu najbliższego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkańcy NML 03.03.2023 23:00
Wraz z żoną wysłaliśmy ankiety. Jesteśmy za wariantem nr 2. Pozdrawiam

mieszkańcy NML 03.03.2023 22:57
Wraz z żoną złożyliśmy ankiety za wariantem nr, czyli wariantem zielonym. Pozdrawiam

Reklama