Jak sprawić, by uczniowie i uczennice mieli większy wpływ na to, jak wygląda i zmienia się ich szkoła – by mogli zadecydować o wystroju korytarzy, wyposażeniu klas czy kalendarzu imprez szkolnych? Jak zaangażować do wspólnego namysłu także nauczycieli, rodziców czy pracowników administracyjnych? Odpowiedzią jest Szkolny Budżet Partycypacyjny. Projekt, którego koordynatorami byli nauczyciele nowomiejskiej jedynki - Jolanta Jonowska i Paweł Suszyński, był strzałem w dziesiątkę. Był on organizowany przez SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego "Wiatraki Mazur" oraz sfinansowanym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszu EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
- Siedmioro uczniów, pod nadzorem opiekunów, stanowi grupę koordynującą proces Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego w naszej szkole. Przeprowadzili oni szereg działań promujących SBP, takich jak apele, lekcje informacyjne, spoty wideo, plakaty i informacje w dzienniku elektronicznym, aby zachęcić społeczność szkolną do napisania projektów o wartości 3000 zł. W sumie wpłynęło 11 projektów, spośród których 6 spełniło wymagane kryteria i zakwalifikowało się do głosowania - mówili koordynatorzy przed rozpoczęciem głosowania i ogłoszeniem wyników.
W głosowaniu na zgłoszone projekty wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Warto podkreślić, że SP nr 1 jest jedyną szkołą z tej części województwa, a jedną z siedmiu w całym województwie, która zakwalifikowała się do tego projektu. Pozostałe szkoły pochodzą z okolic Ełku. Wszystkie siedem szkół nawiązało ze sobą współpracę podczas dwóch wyjazdów szkoleniowych w Ełku i Łękuku.
Powstanie "Funkcjonalny przedsionek". I nie tylko...
Gdy zjawiliśmy się w poniedziałek 24 kwietnia w szkole, czuć było, że emocje sięgają zenitu. Społeczność szkolna była żywo zainteresowana wynikami głosowania, co tylko utwierdza w przekonaniu koordynatorów, że warto było projekt zrealizować. Wszyscy spotkali się na uroczystym apelu w sali sportowej, z udziałem m.in. burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Józefa Blanka.
Wyniki ogłaszali uczniowie stanowiący grupę koordynacyjną, którzy... nie znali wyników głosowania - dowiedzieli się na slajdach prezentowanych podczas ogłoszenia.
Frekwencja w głosowaniu, które odbyło się w ubiegły piątek wyniosła aż 81%. Zwyciężył projekt nauczycielki Moniki Chylińskiej pn. "Funkcjonalny przedsionek". Koordynatorzy mieli jednak niespodziankę dla uczniów - wsparcie finansowe uzyskał także projekt - laureat 2. miejsca, czyli "Kolorowy odpoczynek" uczennicy Zofii Ćwiklińskiej - 3000 zł na realizację projektu przeznaczy stowarzyszenie "Przyjaciel Szkoły".
Gratulujemy fantastycznego pomysłu, jakim była realizacja tego projektu. Takie inicjatywy mogą tylko pomóc młodym mieszkańcom Nowego Miasta, którzy aktywniej i odważniej będą zmieniać rzeczywistość wokół siebie.
Na końcu artykułu galeria zdjęć z dzisiejszego ogłoszenia wyników. Poniżej lista projektów zakwalifikowana do głosowania - wszystkim autorom należą się brawa! Wkrótce na naszej stronie facebook'owej pojawi się materiał video podsumowujący głosowanie i realizację projektu.
Członkowie Zespołu Koordynującego Szkolny Budżet Partycypacyjny:
Nauczyciele – Jolanta Jonowska i Paweł Suszyński
Uczniowie – Monika Lewandowska, Milena Bielińska, Maja Cieplak, Adrianna Wydrachowska, Michalina Mówińska, Igor Stasiuk, Dominik Robaczewski
Napisz komentarz
Komentarze