Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 20:02
WAŻNE!
Reklama

Front sprowadzi chłód, temperatura spadnie o 10 stopni. W nocy możliwe burze.

Nowy tydzień rozpoczęliśmy pełnią Słońca w towarzystwie bardzo wysokiej temperatury, czyli wręcz niezmienną aurą od dwóch miesięcy. Od zachodu postępuje jednak ochłodzenie, a w raz z nim burze i opady deszczu, a także silniejszy wiatr.
Front sprowadzi chłód, temperatura spadnie o 10 stopni. W nocy możliwe burze.

Autor: Maksymilian Rogalski

Pogorszenia aury spodziewamy się poniedziałkowym wieczorem, a także zbliżającą się nocą. Przed nasuwający się front atmosferyczny napływa bardzo ciepłe powietrze, w którego zasięgu rozwijają się burze. Te mając lokalnie gwałtowny przebieg, obecnie występują na terenie Danii oraz północno-wschodniej części Niemiec. Już około godziny 17 front burzowy powinien znaleźć się nad terytorium Rzeczypospolitej. 

Nad Warmię i Mazur wspomniany system atmosferyczny dotrze późnym wieczorem bądź w pierwszej części nocy. Przed groźnymi zjawiskami ostrzega IMGW-PIB. Dla powiatów: braniewskiego, elbląskiego, iławskiego, ostródzkiego, nowomiejskiego i działdowskiego zostało wydane ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami z gradem. Od 26.06.2023 godz. 23:00 do 27.06.2023 godz. 04:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20mm do 30mm oraz porywy wiatru do 80km/h. Miejscami grad. 
 

O możliwych burzach w południowo-zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, w powiecie nowomiejskim, informuje Meteo Nowe Miasto Lubawskie:  W godzinach nocnych przez nasz region przemieszczać się będzie system frontów atmosferycznych ze słabo zaznaczonym frontem ciepłym i bardziej aktywnym frontem chłodnym. 
Głównym czynnikiem odpowiadającym za rozwój wieczornych, nocnych czy nawet porannych burz, będą podwyższone warunki kinematyczne, które przyczynią się do trwałości i organizacji owych zjawisk. Szczególnie wieczorem na zachodzie kraju z racji większej dostępność energii konwekcyjnej, burze mogą mieć nieco gwałtowniejszy przebieg. Docierając bądź tworząc się nad naszym regionem po zmroku czy też przed wschodem Słońca, przyjmą charakter bardziej lokalny i łagodniejszy, gdzie największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu czy silniejszy wiatr w porywach do 75km/h. Nie wyklucza się jednak aktualizacji prognozy bliżej godzin nocnych. 
 

Przelotne opady deszczu, w tym także miejscowe burze mogą pojawiać się także w następnych dniach, kiedy będzie już zdecydowanie chłodniej (w pełni dnia 18-22°C). We wtorek od samego rana będzie także nieco mocniej wiało. Porywy wiatru osiągać będą wartość 50-60km/h. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama