Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:36
WAŻNE!
Reklama

Szkolenie służb pomocnych w poszukiwaniu zaginionych

W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia bardzo ważna jest prawidłowa koordynacja działań służb, powołanych do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Żeby te działania były skuteczne, potrzebne są odpowiednie szkolenia. Takie szkolenie odbyło się w sobotę (09.09) na terenie Nadleśnictwa Iława.
  • Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Szkolenie służb pomocnych w poszukiwaniu zaginionych

Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi się tak o osobach zapobiegliwych, zawsze przygotowanych we właściwy sposób na różne sytuacje i okoliczności. Dotyczy to też instytucji. Szczególnie tych odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo publiczne. Należy do nich m.in. Policja, dlatego funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, korzystając ze swojego bogatego doświadczenia, wiedzy i umiejętności, które są niezwykle cenne przy okazji poszukiwań osób zaginionych przeprowadzili szkolenie dla grupy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ratowników z Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn oraz pracowników Nadleśnictwa Iława.

Wszyscy wiemy, że poszukiwania prowadzone przez policjantów dotyczą różnych osób. Związane są one zazwyczaj z odnalezieniem tych, którzy usilnie próbują ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Jednak nie mniej często policjanci są angażowani do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Szczególnie w tej drugiej sytuacji ważna jest dobra organizacja pracy i współpraca z przedstawicielami innych służb czy instytucji.

Dlatego, aby mogło w nim uczestniczyć jak najwięcej osób szkolenie odbyło się w sobotę (09.09) na terenie Nadleśnictwa Iława w Dziarnówku w gminie Iława. Poruszane zagadnienia dotyczyły planowania akcji poszukiwawczo-ratowniczej, sposobów przeszukiwania terenu oraz zasad postępowania żołnierzy, ratowników i pracowników nadleśnictwa podczas działań prowadzonych z Policją.

Po części teoretycznej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni zostali na trzyosobowe drużyny i wspólnie z ratownikami i pracownikami nadleśnictwa ruszyli w wyznaczone rejony, gdzie rozpoczęli poszukiwania. Przydzielenie sektorów i wyjście w teren trwało tylko kilka minut. Koordynatorzy poszukiwań dzięki aplikacji SIRON, którą każdy biorący udział w szkoleniu zainstalował na swoim telefonie, na bieżąco widzieli na ekranie komputera, gdzie znajdują się drużyny i jaki obszar udało się przeszukać. Sztab poszukiwań miał również podgląd na stan urządzeń, którymi posługiwali się poszukiwacze, dzięki czemu wiedzieli kto i kiedy musi podłączyć dodatkowe źródło zasilania.

Wspólne szkolenie i nowa aplikacja z pewnością usprawnią działania policjantów i pozwolą na jeszcze szybsze niesienie pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna.

Łącznie w szkoleniu uczestniczyło prawie 150 osób.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama