Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:55
WAŻNE!
Reklama

Czy w gminie Biskupiec powstanie baza wojskowa?

Plotki na temat powstania obiektu wojskowego na terenie gminy Biskupiec krążą już od pewnego czasu. Czy jest w nich ziarno prawdy? Pytania w tej sprawie otrzymało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego. Obydwie instytucje nie do końca chcą komentować sprawę.
Czy w gminie Biskupiec powstanie baza wojskowa?

Baza dla 1. Dywizji Piechoty Legionów?

W styczniu tego roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Nowy twór swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy 16. a 18. Dywizją Zmechanizowaną. Dowództwo dywizji ulokowane będzie w Ciechanowie, pododdziały powstaną m.in. w Kamionce pod Iławą (brygada artylerii) czy w Brodnicy. W koncepcji utworzenia jednostki wymienionych jest wiele miejscowości, lokalizacji nie przypisano do dwóch punktów - 1 Pułk Przeciwlotniczy Legionów i 1 Pułk Logistyczny Legionów.

W tle tworzenia nowej dywizji pojawia się wątek związany z gminą Biskupiec. Dotarliśmy do informacji, która jednoznacznie wskazuje, że MON i przedstawiciele Wojska Polskiego poważnie rozważają rozmieszczenie obiektu wojskowego właśnie na terenach wspomnianej gminy w powiecie nowomiejskim. Z informacji wynika, że należący obecnie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa teren, znajdujący się między miejscowościami Sędzice, Babalice i Lipinki, o powierzchni 60 hektarów, miałby w najbliższym czasie zostać przekazany na cele wojskowe. Co więcej, obecny dzierżawca gruntu, rolnik z terenu gminy Biskupiec, ma wiedzieć o planach wojska jak i KOWR, a umowa na dzierżawienie gruntu jest z nim przedłużana z zastrzeżeniem, że w każdym momencie teren może zostać przekazany na potrzeby MON i Wojska Polskiego.

Co może przemawiać za lokalizacją w gminie Biskupiec? Planowana droga S5? Trudno przewidzieć. Oficjalne pytania w tej sprawie otrzymało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Rzecznik SGWP: dywizja powstaje, ale...

Na kilka pytań najszybciej odpowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. Odpowiedziało... jednym zdaniem.

Na tym etapie nie podajemy szczegółowych informacji dotyczących procesu formowania nowych jednostek.

Sztab Generalny Wojska Polskiego, a w zasadzie Zespół Prasowy tej instytucji na temat formowania dywizji pisze nieco więcej, ale w odpowiedzi nie ma jednoznacznego wskazania na lokalizację w gminie Biskupiec.

W odpowiedzi na Pana pytania informujemy, że zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej MON w strukturach Sił Zbrojnych RP formowana jest obecnie 1 Dywizja Piechoty Legionów. Rozmieszczenie wchodzących w jej skład pododdziałów obejmuje administracyjnie obszar 4 województw: mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Podstawę formowania nowej dywizji stanowią decyzje Ministra Obrony Narodowej, dokumenty programowania Sił Zbrojnych RP oraz wydane na ich podstawie dokumenty, które zawierają zarówno strukturę i harmonogramy, jak również dyslokację pododdziałów wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów. Wspomniane wyżej dokumenty są materiałami niejawnymi, o różnych klauzulach tajności.

Streszczając powyższą wypowiedź: wiem, ale nie mogę powiedzieć? Druga część odpowiedzi z SGWP brzmi tak:

Kwestie wyboru odpowiednich lokalizacji dla poszczególnych struktur organizacyjnych dywizji prowadzone są przez powołane do tego celu resortowe zespoły i odbywają się zgodnie ze stosownymi aktami prawnymi, dotyczącymi lokalizacji inwestycji służących obronności państwa. Zatwierdzone rekomendacje/wyniki prac zespołów, w tym m.in. dotyczące wyboru lokalizacji, stanowią podstawę rozpoczęcia procesu pozyskiwania nieruchomości przez resort obrony narodowej oraz planowania inwestycji w tych lokalizacjach, które będą niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nowo formowanej dywizji. Uwzględniając wspomniane wyżej uwarunkowania, przekazywanie do publicznej wiadomości informacji dotyczących formowania dywizji realizowane jest przez resort obrony narodowej sukcesywnie, w miarę jej rozwijania.

Można więc wysnuć jeden wniosek z odpowiedzi na zadane pytania - lokalizacja w gminie Biskupiec jest brana pod uwagę, ale do momentu wyboru i oficjalnej decyzji ani MON, ani SGWP, informować o planach wojskowych nie będą. W momencie pisania artykułu zadaliśmy kolejne pytania - tym razem Dyrektorowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Oddział Terenowy w Olsztynie. Pytamy w mailu, czy rzeczywiście przedstawiciele MON lub Wojska Polskiego kontaktowali się z KOWR w Olsztynie w sprawie przekazania gruntu na cele wojskowe. Gdy tylko pojawi się odpowiedź, pojawi się także kolejny artykuł na naszej stronie w tej sprawie.

KOWR przekazuje grunty na cele wojskowe

Jeśli rzeczywiście przedstawiciele rządu i Wojska Polskiego planują stworzenie bazy/pułku/obiektu wojskowego na terenie gminy Biskupiec, to zlokalizowanie takiej inwestycji na terenie gruntów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest wysoce prawdopodobne. tak było np. w Ostrołęce, gdzie teren stanowiący Skarb Państwa we władaniu KOWR został przeznaczony na rzecz wojska.

Baza wojskowa w gminie Biskupiec to całkiem realna koncepcja. Czy będzie to oznaczony 1 Pułk Logistyczny lub 1 Pułk Przeciwlotniczy, a może zupełnie inny obiekt, dowiemy się wkrótce. Proces formowania nowej dywizji wojskowej to proces kilkuletni. Będziemy obserwować rozwój zdarzeń i do tematu wrócimy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bert 16.09.2023 14:18
Może będzie się z tego cieszyć Gmina Biskupiec, bo podatki wpadną (chyba, że takie obiekty są zwolnione, nie wiem). Mieszkańcy nie powinni się jednak cieszyć. Taki obiekt stanie się celem dla rosyjskich rakiet z Kaliningradu (Królewca). Gdyby doszło do konfliktu z Rosją, a byłby tam 1 Pułk Przeciwlotniczy Legionów. To jedne z pierwszych rakiet leciałyby właśnie tam. Plus może byłby taki, że ustawiono by pewnie system antyrakietowy patriot lub coś w tym stylu i teoretycznie region byłby bardziej chroniony. No cóż takie czasy...

Reklama