Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie DURĄG XXII wieku dzięki współfinansowaniu ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna – Partnera wydarzenia oraz Lasów Państwowych - Partnera wydarzenia jak również Gminy Ostróda. Głównymi organizatorkami wydarzenia były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Durągu przy ogromnej pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Durągu, na których zawsze mogą liczyć.
Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Durągu. Następnie w zabytkowym parku rozpoczęło się dyniowo-leśne szaleństwo. Ważnym punktem programu festiwalu były musztra paradna i pokaz jazdy konnej Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego przeprowadzona przez Rotmistrza Adama Sujeckiego. Pokaz sprawności ułańskiej oraz imponujące swoim pięknym wyglądem konie okazały się prawdziwą ucztą dla oczu i serc przybyłych gości.
Jednym z punktów festiwalu były konkursy kulinarne:
- Konkurs na najlepszą zupę z dyni
I miejsce – KGW Turznica
II Miejsce KGW Idzbark
III Miejsce KGW Brzydowo
- Konkurs na najlepszą potrawę z darów lasów
I miejsce Sołectwo Zajączki
II miejsce KGW Naprom
III miejsce KGW Smykówko
Wyróżnienia: KGW Międzylesie, KGW Zwierzewo
W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs na największą dynię, w którym zwyciężyła Pani Joanna Filipowiak z Brzydowa ze swoją 47 kilogramową dynią i otrzymała tytuł najlepszego hodowcy dyń w Gminie Ostróda w 2023 roku.
Ważnym punktem imprezy była zaprezentowana przez Nadleśnictwo Olsztynek ekspozycja wystawiennicza w mobilnym punkcie edukacyjnym „Las w szkatułce”, punkt cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych, którzy mogli się wiele dowiedzieć na temat walorów prozdrowotnych żywności pochodzenia leśnego.
Zorganizowano także wiele atrakcji dla dzieci: warsztaty leśne dla dzieci – smakołyki z lasu oraz dwie ogromne zjeżdżalnie, można było także pojeździć na kucykach oraz bryczkami, poszukać skarbów dzięki Stowarzyszeniu Historyczno-Poszukiwawczemu POGRANICZE z Ostródy, które przygotowało także wystawę swojej kolekcji oraz sprzętu używanego do poszukiwań. Całej imprezie towarzyszył koncert Warmińsko-Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego oraz pieśni kawaleryjskich „Malowani”, wszyscy uczestnicy mogli bezpłatnie degustować wspaniałych i różnorodnych potraw z dyni i darów lasu przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Gminy Ostróda.
Napisz komentarz
Komentarze