Po porażce Mateusza Morawieckiego w głosowaniu sejmowym, izba niższa polskiego parlamentu wybrała Donalda Tuska na szefa rządu. We wtorek 12 grudnia Tusk zaprezentował skład rządu i uzyskał wotum zaufania. Obrady zostały co prawda przerwane przez skandaliczne zachowanie Grzegorza Brauna, ale zostały wznowione i skończone według planu.
W środę 13 grudnia nowy rząd pojawił się w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda wręczył Premierowi i członkom rządu nominacje, a każdy z ministrów złożył ślubowanie. Nazwiska ministrów były znane już od dawna. Pojawiają się też kolejne informacje o kolejnych osobach, które wejdą w skład rządu. Wśród nich jest Zbigniew Ziejewski, Poseł na Sejm RP z powiatu nowomiejskiego.
Kluczowe ministerstwo
Jeszcze przed wyborami dużo mówiło się o tym, że w przypadku wygranej partii opozycyjnych, Ziejewski może zostać nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był wśród kandydatów na to ważne stanowisko, ale ostatecznie teka ministra przypadła Czesławowi Siekierskiemu, chyba najbardziej doświadczonemu politykowi PSL.
Doświadczenie i wiedza Zbigniewa Ziejewskiego zostaną jednak wykorzystane w innym resorcie, na czele którego stanie Borys Budka (KO). Mowa tutaj oczywiście o Ministerstwie Aktywów Państwowych. Z wiarygodnego źródła wiemy, że Ziejewski zostanie wiceministrem tego resortu, które, jak wiadomo, odpowiedzialne jest za spółki skarbu państwa. O nominację dla Zbigniewa Ziejewskiego pytany był na konferencji prasowej Borys Budka. Minister odpowiedział krótko i rzeczowo: "Bardzo dobry trop".
Przed Zbigniewem Ziejewskim, jak i całym ministerstwem, wielkie wyzwanie - koalicja rządowa, nazwana przez Premiera Tuska "Koalicją 15 października", zapowiedziała duże zmiany w spółkach skarbu państwa i odpartyjnienie tych instytucji.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych w randze wiceministra ma znaleźć się także Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Poseł na Sejm RP z Olsztyna.
Takie nominacje dla polityków z województwa to sygnał, że rola Warmii i Mazur w polityce krajowej wzrośnie.
Napisz komentarz
Komentarze