Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 17:54
WAŻNE!
Reklama

Rocznica Powrotu Lubawy do Ojczyzny

Na ten wyjątkowy moment lubawianie czekali z niecierpliwością. Tłum mieszkańców ruszył w kierunku ul. Lidzbarskiej (później przemianowanej na ul. 19 stycznia), aby powitać Wojsko Polskie. 19 stycznia 1920 roku o godzinie 15, w towarzystwie lokalnego Sokoła, do miasta wkroczył II batalion 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych w niebieskich mundurach hallerowskich, z podporucznikiem Ptaszkiem na czele.
Rocznica Powrotu Lubawy do Ojczyzny

Z tej okazji w kościele farnym pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i św. Anny odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ksiądz wikariusz Paweł Śliwiński. W mszy uczestniczyły władze samorządowe miasta, z burmistrzem Maciejem Radtke i Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Sarnowskim na czele, Dyrektorem Zespołu Szkół Markiem Borkowskim, radnymi oraz pocztami sztandarowymi policji, straży, zespołu szkół i CECHU - lokalnych Rzemieślników i Przedsiębiorców, a także mieszkańcy Lubawy.

W uroczystej homilii kapłan przypomniał, jaką radość daje wolność oraz jak ze łzami w oczach mieszkańcy śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Lubawianie uzyskali swoją wolność na mocy Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, który wszedł w życie w styczniu 1920 roku. Pierwszym polskim burmistrzem został Stanisław Wolski, a starostą - lekarz dr Teofil Rzepnikowski, dyrektor Banku Ludowego i jednocześnie weteran Powstania Styczniowego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama