Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 01:27
WAŻNE!
Reklama

Nieodpowiedzialne wywoływanie służb ratunkowych: Przypadek 43-latki, która wzywała pomoc bezpodstawnie

Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób mogą przyczynić się do tego, że pomoc osobie, która jej naprawdę potrzebuje, nie dotrze do niej na czas. Przykładem tak nieodpowiedzialnej postawy, jest zachowanie 43 - latki, która poinformowała, że znajomy nie chce opuścić jej mieszkania.
  • Źródło: KKP Iława
Nieodpowiedzialne wywoływanie służb ratunkowych: Przypadek 43-latki, która wzywała pomoc bezpodstawnie

W czwartek  (15.02.2023 r.) po godzinie 23:00 do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwoniła kobiet. Poinformowała, że jej nietrzeźwy znajomy nie chce wyjść z mieszkania. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że zgłaszająca jest również pod działaniem alkoholu. Oświadczyła przybyłym policjantom, że przyjechali niepotrzebnie. Dodała, że jednak chce, aby koledzy pozostali w jej mieszkaniu.  W związku z powyższym policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przesłana do sądu gdzie w najbliższym czasie za swoje zachowanie odpowie 43 – latka.

W samym styczniu na terenie województwa warmińsko – mazurskiego operatorzy Centrum Powiadamiana Ratunkowego przekazali policjantom 9790 zgłoszeń, część z nich była bezpodstawna.

Pamiętajmy !

Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.

Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji policji, ponieważ wzywając ją bezpodstawnie, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której - w wyniku np. głupiego żartu - patrol policji nie dotrze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama