Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:05
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Nieświadomi mogą zapłacić 500 zł mandatu

Właściciele psów i kotów mogą nie mieć świadomości, że grożą im wysokie kary, jeśli nie spełnią obowiązku narzuconego przez polskie prawo. Jeśli kontrola wykaże, że nasze zwierzę nie jest zaszczepione, dostanie nam się po kieszeni, o czym wielu już się przekonało.
  • Źródło: www.msn.com/pl
Nieświadomi mogą zapłacić 500 zł mandatu

Źródło: spearwoodvet.com.au

Posiadanie zwierząt to nie tylko przyjemność, ale również bardzo konkretne obowiązki. Polskie prawo stawia przed opiekunami czworonogów konkretne wymagania – nie bez powodu, bo zależy od tego bezpieczeństwo innych zwierząt oraz ludzi.

Wścieklizna to wciąż poważna, śmiertelna choroba, nawet jeśli we współczesnym świecie wydaje się zjawiskiem z odległej przeszłości. Tymczasem obszarem stale zagrożonym wystąpieniem wścieklizny jest np. województwo mazowieckie.

Ostatnia osoba zarażona wścieklizną zmarła w Polsce w 2002 roku. Nie oznacza to jednak, że nie jest zagrożeniem – rocznie na świecie umiera na nią nawet 60 tysięcy osób. To zakaźna choroba, która poprzez kontakt z zarażonym zwierzęciem może przenieść się na człowieka. Może zakończyć się śmiercią w ciągu kilku tygodni od wystąpienia pierwszych objawów.

Symptomy wścieklizny są bardzo charakterystyczne i mogą przypominać epizod choroby psychicznej – drgawki, światłowstręt, wodowstręt. Jedyną skuteczną bronią są regularne szczepienia zwierząt, które są obowiązkowe i regulowane przepisami prawa. Jeśli zaniedbamy tego wymogu, musimy liczyć się z karą.

Przepisy nie pozostawiają złudzeń. Każdy właściciel psa ma obowiązek raz w roku zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. W przypadku kotów sytuacja wygląda nieco inaczej, szczepieniu podlegają tylko osobniki tzw. wychodzące i zamieszkałe na terenie zagrożonym wystąpieniem wścieklizny.

Szczenię powinno zostać zaszczepione po raz pierwszy pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia, a następnie raz na rokPo podaniu szczepionki lekarz weterynarii wydaje opiekunowi zaświadczenie z datą ważności szczepieniaNależy dopilnować, aby ponownie poddać zwierzę szczepieniu przed upływem tego terminu.

 W przypadku braku aktualnych szczepień (stosowne zapisy znajdują się w książeczce zdrowia czworonoga) opiekun może ponieść karę w postaci mandatu w wysokości aż 500 złotych. Przeprowadzaniem kontroli zajmuje się policja, która reaguje na sygnały ze strony sąsiadów zaniepokojonych stanem mieszkających w pobliżu zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama