Czosnek niedźwiedzi, bo o nim mowa, to prawdziwy skarb natury, który ma liczne właściwości lecznicze. Występuje na terenie całej Europy. W Polsce rośnie dziko w lasach, szczególnie na południu kraju. Poznać go można po charakterystycznym, czosnkowym zapachu. Ma długie, osiągające nawet 20-30 cm liście o intensywnie zielonej barwie i białe, niezbyt urodziwe kwiatki.
Jest stosunkowo drogi, więc wiele osób zbiera go samodzielnie w lasach, bo za kilogram świeżego czosnku trzeba zapłacić ok. 15-30 zł, natomiast kilogram suszonej rośliny kosztuje ok. 100-150 zł.
Z powodu wysokiej ceny wiele osób woli wybrać się do lasu i samodzielnie zebrać tę cenną roślinę. Należy jednak pamiętać, że czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną, a za przekroczenie niezbyt rygorystycznych reguł zbioru grozi nam wysoka kara. Dopuszczalny jest jedynie zbiór ręczny. Osoby, które zbierają tę roślinę, muszą zostawić na miejscu jej występowania nie mniej niż 75% populacji. Zabronione jest też uszkadzanie korzeni rośliny. Za złamanie tych zasad grozi kara nawet do pięciu tysięcy złotych!
Czosnek niedźwiedzi od wieków stosowany był w medycynie ludowej ze względu na swoje cenne właściwości. Roślina ta zawiera witaminy i inne substancje działające przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Pozytywnie wpływa na układ krążenia i wspomaga trawienie. Łagodzi lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe i zawiera silne antyoksydanty, które pomagają regulować florę bakteryjną jelit. Wspomaga także detoksykację wątroby, przyczynia się do zobojętniania metali ciężkich oraz innych toksyn.
Roślina ta wzmacnia odporność i wspiera organizm w walce z drobnoustrojami, które wywołują infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Pomoże również w łagodzeniu bólu stawów i ich regeneracji, dzięki zawartym w niej związkom siarki. Doskonale sprawdzi się również w walce z przeziębieniem.
Napisz komentarz
Komentarze