Polska inwestuje znaczne środki w budowę nowoczesnej obrony przeciwlotniczej. Doskonałym przykładem jest planowany zakup czterech aerostatów kr. Barbara. Amerykanie poinformowali nas o udzieleniu zgody na nabycie tych systemów rozpoznawczych. Koszt? Maksymalnie 1,2 mld dolarów netto, co przekłada się na około 5,8 mld złotych brutto.
Konflikt na Ukrainie pokazał, że jednym z głównych wyzwań jest stworzenie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Broń o dalekim zasięgu stanowi jedną z największych przewag rosyjskich generałów nad ich ukraińskimi odpowiednikami.
W przypadku bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO, kluczowymi celami prawdopodobnie stałyby się obiekty takie jak rafineria i port kontenerowy w Gdańsku, port lotniczy Okęcie czy wojskowe magazyny w Powidzu. Ich skuteczna obrona czasami stanowi duże wyzwanie.
7 lutego 2024 roku amerykańska agencja ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ogłosiła, że Departament Stanu zgodził się na zakup przez Polskę systemu aerostatów rozpoznawczych i wczesnego ostrzegania wyposażonych w systemy radiolokacyjne oraz identyfikacji własny-obcy (IFF). Aerostaty planujemy nabyć w ramach programu kr. Barbara. W skrócie, są to sterowce na uwięzi, które przenoszą własny radar.
Wojsko już podało konkretne miejsca lokalizacji:
- Kurzyna Wielka, gmina Ulanów, powiat niżański, województwo podkarpackie,
- Sędzice, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie,
- Karbowskie, gmina Ełk, powiat ełcki, województwo warmińsko-mazurskie,
- Pobikry, gmina Ciechanowiec, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie.
Działania związane z projektowaniem infrastruktury trwają od czerwca 2022 roku. Pierwszy posterunek ma zostać sformowany w lipcu 2026 roku. Omawiany posterunek będzie dokładnie zlokalizowany w Zarowiu koło Kurzyny Wielkiej, w gminie Ulanów, w powiecie niżańskim. Obiekt w Sędzicach ma być gotowy około 2028 roku.
Właśnie tej inwestycji dotyczyła rozmowa Wójta Gminy Biskupiec Arkadiusza Dobka z Pawłem Bejdą, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. O tym spotkaniu włodarz gminy Biskupiec poinformował za pośrednictwem swojej strony opisując "planowaną budowę stacji radarowej dla Wojska w miejscowości Sędzice".
artykuł na podstawie informacji podanej przez portal forsal.pl
Napisz komentarz
Komentarze