Już od lat co jakiś czas podnoszony jest temat abonamentu RTV i problemów związanych m.in. ze ściągalnością tej opłaty. Rozmaite pomysły związane ze zmianą tej opłaty, a także ewentualną jej likwidacją czasem spotykały się z większym, czasem z mniejszym entuzjazmem. Wpływy z reklam są niewystarczające do utrzymywania mediów publicznych - te np. w przypadku telewizji nie mogą emitować reklam w trakcie nadawania filmów i seriali. Na czym więc polega nowy pomysł?
Obecny obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego spoczywa na posiadaczach odbiorników radiowych i telewizyjnych. Problem tkwi jednak w tym, że znaczna część tych osób unika opłaty na media, co czasem wiąże się z nakładaniem na nich wysokich kar. Jednak wiele osób skutecznie unika tego obowiązku. Od stycznia do listopada 2023 roku z niepłaconego abonamentu w samym tylko województwie kujawsko-pomorskim urzędy skarbowe odzyskały aż 770 tys. zł.
Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mają świadomość mankamentów systemu abonamentowego. Jeden z członków KRRiT powiedział, że abonament RTV powinien zostać zastąpiony nową opłatą. Określił ją mianem składki audiowizualnej dołączonej do podatku PIT, CIT oraz ubezpieczonych w KRUS. Co więcej, miałaby on również dotyczyć telefonów oraz komputerów.
Pomysł dotyczy przede wszystkim tego, aby tzw. składka audiowizualna była uiszczana niezależnie od tego, jakie urządzenia posiadają obywatele. Niezależnie od ich rodzaju i ilości miałaby być ona opłacana jako opłata za otrzymywanie dostępu do twórczości audiowizualnej.
We wstępnym pomyśle mówi się o tym, że już w 2015 roku proponowano korzystne rozwiązanie wprowadzenia opłaty miesięcznej w wysokości 8,30 zł. Miałoby to zagwarantować wpływy na media publiczne w wysokości przekraczającej 2 mld złotych. Opłata ta w domyśle miałaby nieznacznie wpłynąć na rozliczenie PIT, a jednocześnie wprowadzenie likwidacji abonamentu RTV byłoby powiązane byłoby z abolicją dla osób, które wcześniej unikały płacenia.
Czy ten pomysł przejdzie? A co z tymi, którzy nie używają smartfonów i komputerów, a korzystają z radia i telewizji? Na razie trzeba czekać na rozwój wydarzeń i ewentualne decyzje nowego rządu.
Napisz komentarz
Komentarze