W sobotę (02.03.2024 r.) do kierownika Komisariatu Policji w Lubawie zadzwonił jego sąsiad. Mężczyzna oświadczył, że znalazł saszetkę. Jej zawartość skrywała niemałą ilość gotówki i inne rzeczy osobiste w tym dokumenty. Znalazca opowiedział asp. szt. Szymonowi Wiśniewskiemu, że natrafił na nią podczas prac na swoim polu.
Policjant przejął zgubę i okazało się, że w środku było ponad 10 tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy był także portfel z dokumentami. Funkcjonariusz ustalili, że zguba należy do mieszkańca województwa mazowieckiego. Okazało się również, że w powyższej sprawie prowadzone jest postępowanie gdyż pokrzywdzony myślał, że w październiku 2023 r. został okradziony. Saszetka z zawartością została już przekazana policjantom z jednostki, która prowadziła dochodzenie w sprawie kradzieży pieniędzy. Gotówka oraz dokumenty w najbliższym czasie zostaną przekazane mieszkańcowi województwa mazowieckiego.
Zachowanie mieszkańca Lubawy zasługuje na uznanie i pochwałę. Jednoczenie przypominamy, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to, czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela.
Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:
Artykuł 4.1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.
Artykuł 5. 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
Artykuł 21. 1. W przypadku znalezienia pieniędzy właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.
Niestety nie wszyscy podchodzą uczciwie i kierując się powiedzeniem „znalezione niekradzione” traktują znalezioną rzecz jak swoją własność. Pamiętajmy, że na zawiadomienie o znalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, w przeciwnym razie popełniamy przestępstwo lub wykroczenie.
Artykuł 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Napisz komentarz
Komentarze