Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 51%. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 33%, na trzecim Gruzini – 10%. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami.
Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży produkcyjnej – 29%. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa usługowe – 24%. W branży transportowej, rolniczej i turystyce po – 9%. W handlu, gastronomii, budownictwie oraz w firmach pośredniczących w zatrudnianiu – po 5%.
W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 27%, mrągowskim – 17%, ełckim – 15%, gołdapskim – 11%. Natomiast w giżyckim, iławskim i oleckim po – 7%, a w piskim, ostródzkim i braniewskim po – 3%.
Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę prawie 29 tys. zł.
W ramach realizowanych kontroli Straż Graniczna coraz częściej ujawnia przypadki składania przez cudzoziemców wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do właściwego miejscowo wojewody po upływie legalnego pobytu na terytorium Polski bądź składania wniosków zawierających braki formalne, które pozostają nierozpatrzone.
Złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oraz przedłużenie okresu legalnego przebywania cudzoziemca na terytorium RP regulują m.in. przepisy art. 105 i 108 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Napisz komentarz
Komentarze