Co pyli wiosną i jakich roślin unikać?
Leszczyna, która swoją aktywność rozpoczyna już w styczniu lub lutym, jest jednym z największych zagrożeń dla alergików. Jej pyłki mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u mieszkańców cieplejszych regionów kraju.
Olcha, podobnie jak leszczyna może zacząć pylenie wcześniej, ale to właśnie w marcu stężenie jej pyłków w powietrzu jest najwyższe. Co więcej, pyłki olchy wykazują reakcję krzyżową z pyłkami leszczyny, co oznacza, że reakcję alergiczną mogą wywołać oba drzewa.
Cis, który rozpoczyna swoje kwitnienie w trzeciej dekadzie marca, jest kolejnym powodem do niepokoju dla alergików. Z cisami można mieć kontakt głównie w lasach, ale również są one sadzone jako rośliny ozdobne w parkach i przydomowych ogrodach.
Topola wcale nie jest najmocniejszym alergenem, ale zalicza się do grona uczulających drzew. Jeśli jest dostatecznie ciepło, jej pyłki mogą pojawić się w powietrzu już w lutym, ale najczęściej zaczyna ona pylić bardzo intensywnie w trzeciej dekadzie marca oraz w kwietniu.
Wierzba również może być sporym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób mieszkających w miastach. Wierzby kwitną od połowy marca do końca kwietnia, a osoby uczulone na ten rodzaj drzewa muszą pamiętać o konieczności zrezygnowania z wielkanocnych bazi, które pochodzą właśnie z wierzby.
Jak walczyć z wiosennym pyleniem?
Oprócz farmakologicznych środków łagodzących objawy alergii, takich jak aerozole do nosa czy tabletki, coraz więcej osób decyduje się na oczyszczacze. Dzięki filtracji powietrza z alergenów, urządzenia te pozwalają alergikom na normalne funkcjonowanie – przynajmniej w domu. W sklepach dostępna jest cała gama oczyszczaczy dedykowanych właśnie dla alergików.
Zminimalizuj czas ekspozycji na alergeny
Stężenie pyłków jest największe rano (godz. 5-8) i wieczorem (godz. 17-19). Staraj się w tym czasie nie przebywać na zewnątrz. Unikaj też miejsc, w których odbywają się sianokosy oraz staraj się omijać szerokim łukiem koszone trawniki.
Jeśli wychodzisz na spacer, osłaniaj oczy okularami przeciwsłonecznymi (ograniczy to kontakt alergenu ze spojówkami). Po powrocie do domu zmień ubranie i weź prysznic, a przynajmniej dokładnie umyj twarz i ręce. Dobrym sposobem na ograniczenie kontaktu z pyłkami jest także wychodzenie na spacer tuż po deszczu.
Higiena kontrolowana
Często zmieniaj pościel - osiadające na niej alergeny oddziałują na organizm przez cały czas snu. Pamiętaj jednak, aby nie wietrzyć i nie suszyć jej na zewnątrz, zwłaszcza w porach największego stężenia pyłków! To samo dotyczy ubrań oraz domowych tekstyliów (firan, obrusów, narzut). W okresie pylenia dobrze jest także codziennie myć nie tylko całe ciało, ale i włosy.
Skomponuj odpowiednią dietę
Możesz wspomóc organizm w walce z wiosenną alergią. Wzbogać swoją codzienną dietę o:
- · jabłka – zawierają kwercytynę, antyoksydant o silnych właściwościach przeciwzapalnych,
- · owoce i warzywa bogate w witaminę C mającą właściwości histaminowe, które pomagają złagodzić reakcję alergiczną (porzeczka czarna, natka pietruszki, papryka czerwona, brukselka),
- · olej z czarnego kuminu – łączy w sobie właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne oraz wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Napisz komentarz
Komentarze