Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 stycznia 2025 04:26
WAŻNE!
Reklama

Chmura toksycznego gazu nadciąga nad Europę

Ostatnie dni obfitują w niecodzienne zjawiska przyrodnicze. Po wybuchach na Słońcu i wywołanej nimi burzy magnetycznej, obłoku saharyjskiego pyłu zmierzającego do Europy mamy jeszcze chmurę toksycznego dwutlenku siarki znad Islandii. Wkrótce może ona dotrzeć również do Polski.
  • Źródło: gazeta.pl
Chmura toksycznego gazu nadciąga nad Europę

Źródło: REUTERS/Jorge Reis

17 marca wybuchł wulkan na islandzkim półwyspie Reykjanes na północny wschód od góry Sylingarfell. Była to największa z czterech erupcji zarejestrowanych w tym regionie od grudnia 2023 r. Fontanny lawy osiągały wysokość około 50-80 m, a pióropusz wulkanicznego pyłu wznosił się na około 3 km nad szczeliną erupcyjną. Naukowcy z programu Copernicus Atmosphere Monitoring Service śledzą chmurę dwutlenku siarki wyemitowanego po erupcji. Gazowy obłok zmierza z północnego Atlantyku na wschód przez Irlandię i Wielką Brytanię. 

Meteorolodzy prognozują, że dotrze do Skandynawii najprawdopodobniej w środę 27 marca. Najprawdopodobniej w piątek, 29 marca, przemieści się przez Bałtyk i przejdzie nad państwami bałtyckimi, Polską i północno-zachodnią Rosją. 

Ilość wyemitowanego dwutlenku siarki była bardzo wyraźna w obserwacjach. Ściśle monitorujemy powstałą chmurę, mimo że nie spodziewamy się, aby jej przemieszczanie nad północną Europą miało mieć wpływ na jakość powietrza na powierzchni czy klimat - podkreślił Laurence Rouil, dyrektor CAMS. Jednak niektórzy z naukowców obawiają się negatywnego wpływu poerupcyjnego gazu na warstwę ozonową Ziemi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama