Wszystkie dzieci do momentu ukończenia 18. roku życia podlegają obowiązkowi szczepień. Mimo to ostatnio rodzice coraz częściej nie realizują tego obowiązku, co martwi Ministerstwo Zdrowia, które chce temu przeciwdziałać. Jak? Poprzez umożliwienie szczepienia dzieci i młodzieży bezpośrednio w szkołach, a także aptekach, tak jak było podczas pandemii COVID-19. Jednak jest w tej kwestii pewien problem związany z obowiązującym obecnie prawem.
Masowe szczepienia w szkołach
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, na niedawnej konferencji prasowej zakomunikowała, że chce, aby od września w szkołach odbywały się bezpłatne szczepienia na HPV zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Jednak na razie jest to niemożliwe ze względu na obowiązek obecności rodzica podczas zabiegu. – Pracujemy nad zmianąprocedury, wiemy bowiem wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic. Ruszamy z informacją do szkół – mówi minister zdrowia. Dodała też, że chcą, aby szczepienia można było też wykonywać w aptekach, tak jak to było podczas pandemii COVID-19. Dodatkowo są plany wprowadzenia również darmowych szczepień na grypę dla wszystkich. – Jesteśmy społeczeństwem, jednym z tych niestety w Unii Europejskiej, gdzie szczepienia przeciw grypie, także przeciw covid, są najniższe – dodała minister Leszczyna.
Szczepienia HPV w szkołach będą dotyczyły wszystkich uczniów od 9 do 17 lat
Bezpłatne szczepienia na HPV wprowadzono już 1 czerwca 2023 roku dla dzieci w wieku 12-13 lat, a od 2 września rozszerzono na uczniów w wieku od 9 do 17 lat. Dla 12- i 13-latków dostępne będą dwie szczepionki na HPV – Cervarix i Gardasil. Pierwsza chroni przez dwoma typami wirusa brodawczaka ludzkiego – 16 i 18. Natomiast ta druga (czyli Gardasil) zabezpiecza przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego – 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Z kolei młodsze, jak i starsze dzieci będą mogły otrzymać jedynie Cervatix, czyli szczepionkę dwuwalentną. Obecnie do przyjęcia szczepionki wymagane jest otrzymanie od lekarza e-recepty. Wówczas rodzic musi ją zrealizować w aptece, umówić się na szczepienie w przychodni, po czym stawić się na nie w wyznaczonym terminie wraz z dzieckiem.
Napisz komentarz
Komentarze