Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:00
WAŻNE!
Reklama

Autyzm u dzieci będzie szybciej wykrywany

Zwykle zdiagnozowanie autyzmu jest bardzo czasochłonne, co tylko pogarsza sytuację dziecka. Jednak teraz powinno się to zmienić za sprawą nowatorskiej metody badania, która przyśpieszy rozpoznawanie tych zaburzeń.
  • Źródło: edziecko.pl
Autyzm u dzieci będzie szybciej wykrywany

Źródło: euro-fh.de

Dzieci ze spektrum autyzmu jest naprawdę dużo zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt, jednak dla sporej części z nich musi minąć kilka lat, aby otrzymały diagnozę. To z kolei bardzo opóźnia udzielenie im właściwej pomocy i powoduje znaczące obniżenie komfortu życia oraz w efekcie pogłębienie problemów. Ostatnio naukowcy z University of Louisville w Kentucky (USA) opracowali nowy, bezinwazyjny sposób diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu za pomocą algorytmu AI. Nowatorska metoda badania pozwoli wykryć zaburzenia u dzieci w pierwszych latach życia, szczególnie tych młodszych niż trzy lata.

 

Na czym polega nowa metoda?

Opracowany przez naukowców sposób diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci ma postać trzystopniowego systemu, w którym sztuczna inteligencja analizuje wyniki badań mózgu. Wykorzystuje w tym nowoczesną technikę rezonansu magnetycznego, tzw. obrazowanie tensora dyfuzji (DT-MRI), czyli śledzenia ruchów dyfuzyjnych wody w istocie białej mózgu. Jak wyjaśnił dr Barnes z uniwersytetu w Louisville – autyzm jest przede wszystkim chorobą nieprawidłowych połączeń w mózgu. DT-MRI pozwala identyfikować te nieprawidłowe połączenia, które przyczyniają się do objawów obecnych u dzieci z autyzmem, takich jak zaburzenia komunikacji społecznej i powtarzalne zachowania. Innymi słowy, algorytm AI został nauczony wykrywania odchyleń w połączeniach między poszczególnymi częściami mózgu i na tej podstawie odróżniania osób autystycznych i w pełni zdrowych.

 

Nowa metoda badania ma bardzo wysoką skuteczność. Twórcy chcą, aby stała się praktyką

W testach nowej metody diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu wzięło udział 226 dzieci w wieku od dwóch do czterech lat, z czego 126 miało zaburzenia, a 100 nie. Skuteczność systemu wyniosła 98,5%, z czego zdolność algorytmu do zidentyfikowania autystyków to 97%, a zdrowych osób – 98%. Twórcy tej metody są pewni, że pomoże ona szybciej diagnozować dzieci ze spektrum autyzmu i co za tym idzie, wcześniej skierować na terapię, która pozwoli im lepiej funkcjonować w dorosłym życiu. Co więcej, pozwoli to również zminimalizować koszty samego diagnozowania i odciąży psychologów, którzy obecnie się tym zajmują. Aktualnie naukowcy starają się uzyskać odpowiednia pozwolenia od FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) i wprowadzić nową metodę do powszechnego zastosowania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama