6 tysięcy przypadków raka
Według danych Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR), katastrofa czarnobylska spowodowała aż 6000 przypadków raka tarczycy wśród mieszkańców Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Ukrainy.
Badanie "Chernobyl Thyroid Cancer: 30 Years of follow-up" wskazuje, że znaczący wzrost zachorowalności na raka tarczycy nastąpił w całej Białorusi i Ukrainie oraz w czterech najbardziej dotkniętych obwodach Federacji Rosyjskiej, zbliżając się do 20tys. przypadków.
– Po katastrofie w Czarnobylu u bardzo dużego odsetka Ukraińców (nawet co trzeci, głównie kobiety) diagnozowano chorobę Hashimoto czy inne choroby związane z tarczycą – mówił prof. dr n. med. Maciej Banach.
Jednym z głównych typów promieniowania, na które byli narażeni mieszkańcy, był jod-131, który jest wychwytywany przez tarczycę. Od początku, gdy wieść o katastrofie obiegła świat, naukowcy obawiali się długofalowych skutków katastrofy w postaci wzrostu zachorowań na nowotwory, większej liczby przypadków niepłodności czy występowanie wad genetycznych u dzieci.
Na początku XXI wieku tę hipotezę zanegowały wyniki badań WHO, ONZ czy UNICEF-u. Jednak to rak tarczycy był realnym zagrożeniem.
Jakie objawy dają choroby tarczycy?
W Polsce momentem przełomowym był rok 1997, kiedy wprowadzono obligatoryjne jodowanie soli, dzięki czemu dziś niemal nie występują pacjenci z tzw. wolem. Niestety jodowanie, nie tylko w Polsce, mogło spowodować zwiększenie autoimmunologicznych chorób tarczycy, szczególnie choroby Hashimoto.
Wzrosła też liczba zachorowań na raka tarczycy, który obecnie jest szóstym nowotworem wśród nowotworów u kobiet w Polsce. Warto jednak wspomnieć, że większa liczba wykrytych przypadków chorób tarczycy w Polsce to również efekt większej świadomości Polaków i lepszej diagnostyki.
To sprawia, że nie możemy mówić z całą pewnością o epidemii chorób tarczycy związanych z awarią w elektrowni w Czarnobylu. Faktem jednak pozostaje, że ponad 20% Polaków może nadal cierpieć z powodu zaburzeń czynności tarczycy.
Na problemy mogą wskazywać niektóre objawy:
- utrata masy ciała bądź przybieranie na wadze,
- zaburzenia rytmu serca,
- przyspieszenie bądź zwolnienie metabolizmu,
- przewlekłe zmęczenie,
- suchość skóry i wypadanie włosów,
- wzmożone odczuwanie zimna.
Napisz komentarz
Komentarze