Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 05:46
WAŻNE!
Reklama

Hulajnogi Elektryczne

Hulajnogi elektryczne, czy tzw. e-hulajnogi zyskują na popularności i z każdym rokiem przybywa użytkowników tego rodzaju pojazdów. Jednak poruszający się tymi urządzeniami powinni pamiętać, że podobnie jak innych uczestników ruchu drogowego obowiązują ich te same przepisy drogowe. Zanim wsiądziesz za kierownicę e-hulajnogi zapoznaj się z zasadami poruszania się tym pojazdem.
  • Źródło: KPP w Działdowie
Hulajnogi Elektryczne

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.

Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone w pewnych określonych przepisami sytuacjach. Dopuszcza się taką możliwość tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Czy można wjechać hulajnogą elektryczną na przejście dla pieszych?

Użytkownika hulajnogi elektrycznej obowiązują te same przepisy co rowerzystę - przejazd przez przejście dla pieszych jest zabroniony (chyba, że jest to przejazd połączony ze ścieżką rowerową). Aby znaleźć się na drugiej stronie ulicy, należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją przez przejście. Dopiero po drugiej stronie ulicy możemy ruszyć w dalszą drogę na hulajnodze elektrycznej. Przepisy te nie obowiązują w przypadku zwykłych hulajnóg napędzanych siłą mięśni. W świetle prawa są to pojazdy wspomagające ruch, a osoba korzystająca z nich jest traktowana jak pieszy. 

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy, kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama