Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:46
WAŻNE!
Reklama

Wezwał policję bez powodu: Mieszkaniec Susza ukarany za nadużycie numeru alarmowego

Policjanci każdego dnia realizują wiele interwencji, które zgłaszane są za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Część z nich dotyczy zdarzeń drogowych, inne nieporozumień sąsiedzkich czy rodzinnych. Każde zgłoszenie mundurowi traktują bardzo poważnie. Bywają jednak takie telefony, po których wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Kiedy dochodzi do realizacji interwencji, okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol. O konsekwencjach takiego zachowania przekonał się mieszkaniec gminy Susz.
  • Źródło: KPP Iława
Wezwał policję bez powodu: Mieszkaniec Susza ukarany za nadużycie numeru alarmowego

Policjanci często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. W tym czasie mogliby pilnować porządku w innych miejscach, a nawet nieść pomoc naprawdę potrzebującym osobom.  Pochopne sięganie po telefon tylko po to, aby porozmawiać z dyspozytorem i wprowadzić go w błąd może skutkować sytuacją, w której służby ratunkowe, zajęte niepotrzebnymi czynnościami, nie zareagują w porę na prawdziwe zgłoszenie dotyczące ratowania ludzkiego życia.

Do kolejnego takiego zgłoszenia doszło na terenie gminy Susz. Mężczyzna zadzwonił po patrol i oświadczył, że dowiedział się, iż z jego pola ktoś kradnie należące do niego baloty a jego teraz nie ma na miejscu. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Potwierdzili, że z jednego pola na drugie są przewożone baloty. Jednak okazało się, że o całej sytuacji 53 – latek został poinformowany. W trakcie czynność policjanci zobaczyli, że zgłaszający stoi między polami i obserwuje sytuację. Funkcjonariusze za bezpodstawne wezwanie policji zaproponowali mandat mieszkańcowi gminy Susz. Mężczyzna korzystając ze swoich praw odmówił przyjęcia mandatu. W związku z powyższym funkcjonariusze sporządzili notatkę w celu ukarania 53 – latka.  

Warto wiedzieć!

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się, czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Warto pamiętać!

W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję, popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama