Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Funkcjonariusze mają również możliwość wydania wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonymi mieszkania. Między innymi taki środek decyzją prokuratora zastosowano wobec 38-letniego mieszkańca Iławy, sprawcy przemocy domowej.
Marta B
03.12.2024 13:22
Źródło:
KPP Iława
W sobotę (30.11.2024 r.) iławscy policjanci zostali powiadomieni, że w jednym z mieszkań w Iławie doszło do przemocy domowej. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że partner ją przydusił i kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie prosiła o pomoc policjantów. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że 38-latek znajdując się pod dzianiem alkoholu, kolejny raz wszczął awanturę ze swoją partnerką, podczas której ją wyzywał, a także szarpał. Kiedy kobieta wyszła na balkon, żeby wezwać policję, mężczyzna zaczął ją dusić tak, że prawie wypadła przez balustradę. Na szczęście mama pokrzywdzonej rozdzieliła parę, dzięki czemu nikomu nic poważnego się nie stało. Mieszkanka Iławy dodała, że to kolejna taka sytuacja, gdyż 38-latek był już karany za pobicie kobiety. Twierdziła, że mężczyzna groził jej pozbawieniem życia.
Funkcjonariusze podjęli decyzję o uruchomieniu w rodzinie procedury „Niebieskiej Karty” i zatrzymaniu sprawcy przemocy domowej. Pokrzywdzona udręczona postępowaniem 38-latka, złożyła zawiadomienie o popełnionym przez niego przestępstwie. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, prokurator zadecydował o objęciu mieszkańca Iławy policyjnym dozorem. Ponadto zakazał kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania do niej. Policjanci skorzystali również z narzędzia przysługującego im w ramach ustawy „antyprzemocowej”. Wydali wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia przez niego wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonymi lokalu mieszkalnego.
Przypomnijmy! Od 30 listopada 2020r. obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie życia lub zdrowia domowników. Policjanci dysponują nowym narzędziem reagowania na przemoc domową, jakim jest nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
W przypadku niestosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, ustawodawca przewidział sankcje w kodeksie wykroczeń, który przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze