Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 10:09
WAŻNE!
Reklama

Krem na AZS – jaki wybrać?

Krem na AZS to kosmetyk niezbędny dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Choroba ta dotyka nawet najmłodszych. Niestety, obecnie nie ma na nią żadnego skutecznego lekarstwa, a jej leczenie jest wyłącznie objawowe. Nieodłącznym elementem walki z AZS jest stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak wybrać krem na AZS do twarzy tak, aby był to produkt widocznie poprawiający kondycję cery atopowej.
  • 07.01.2025 10:18
  • Autor: Verdelove
Krem na AZS – jaki wybrać?

Atopowe zapalenie skóry – krem. Jak powinien działać?

Dobry krem na atopowe zapalenie skóry pomoże zredukować uciążliwe objawy AZS. Ta choroba charakteryzuje się nie tylko silnym swędzeniem skóry, ale również jej wysuszeniem, a w efekcie - zwiększonym ryzykiem podrażnień. Podstawowe działanie, jakie powinien wykazywać krem na AZS, obrazuje poniższa tabela.

Jak działa dobry krem na AZS?Dlaczego jest to ważne?
odbudowuje NMF   (naturalny czynnik nawilżający)W AZS obserwuje się zmniejszoną ilość składników tworzących NMF, szczególnie mocznika. To powoduje, że skóra jest przesuszona.
natłuszczaUzupełnienie brakujących składników lipidowych zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody.
przywraca właściwe, kwaśne pHW AZS odczyn skóry odbiega od normy (jest zasadowy), co naraża ją na przesuszenia i nadmierną reaktywność. 
łagodziAZS wiąże się ze swędzeniem, pieczeniem i podrażnieniem skóry, krem powinien zmniejszać ten dyskomfort.

Istotne jest regularne stosowanie kremów na AZS. Tylko to pozwoli odbudować zniszczony naskórek i przywróci odpowiednie nawilżenie. Zapobiegnie też zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, na które pozbawiona ochronnej bariery skóra jest wyjątkowo narażona. Aby zmniejszyć objawy atopii, trzeba aplikować krem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Co powinien zawierać krem do skóry atopowej?

Krem do skóry atopowej musi posiadać skuteczny skład, aby jego działanie przyniosło oczekiwane rezultaty. Poniżej podajemy przykłady składników aktywnych, których warto w nim szukać. Są to komponenty takie, jak:

  • mocznik – efektywnie wiąże wodę w naskórku, zmniejszając szorstkość i suchość skóry. Redukuje uczucie swędzenia,
  • IBR Dragon (ekstrakt ze smoczego owocu) – nawilża, regeneruje, zmniejsza stany zapalne,
  • masło shea - działa ochronnie i nawilżająco, odżywia skórę,
  • pantenol - łagodzi podrażnioną skórę, zmniejsza jej suchość i łuszczenie, a także zapobiega pękaniu,
  • olej ze słodkich migdałów – regeneruje, pomaga zatrzymać w skórze nawilżenie, koi podrażnienia,
  • olej konopny – natłuszcza, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, zmniejsza stany zapalne,
  • niacynamid – pobudza skórę do odnowy, redukuje zaczerwienienia i rozjaśnia przebarwienia,
  • olej z glistnika – hamuje reakcje alergiczne i zmniejsza uczucie świądu,
  • ekstrakt z lukrecji – wycisza zaczerwienienia, łagodzi stan zapalny skóry, rozjaśnia przebarwienia,
  • mleczko pszczele - skraca czas gojenia się ran i podrażnień, eliminuje uczucie pieczenia,
  • witamina E – poprawia nawilżenie skóry i regeneruje. Zwalcza wolne rodniki, opóźniając starzenie skóry,
  • ekstrakt z zielonej herbaty – działa przeciwzapalnie i odmładzająco. Zmniejsza zaczerwienienia,
  • masło cupuacu - przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry, ochrania ją przed szkodliwymi czynnikami,
  • kwas mlekowy - obniża pH skóry do właściwego poziomu. Usprawnia jej regenerację. Wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia,
  • olej z awokado - nawilża, odżywia, zmniejsza stan zapalny. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny,
  • skwalan roślinny - działa natłuszczająco i nawilżająco,
  • olej z wiesiołka – źródło kwasu gamma-linolenowego (GLA). Zmniejsza szorstkość, suchość i łuszczenie się skóry oraz odbudowuje jej naturalną ochronną barierę,
  • olej z ogórecznika – wzmacnia naskórek, uelastycznia skórę,
  • ekstrakt z nagietka – ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, przyśpiesza gojenie się ran, 
  • ekstrakt z nasion winogron - łagodzi objawy alergii. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • bisabolol - łagodzi podrażnienia. Zmniejsza świąd i pieczenie skóry,
  • ekstrakt z kasztanowca – wzmacnia naczynka krwionośne, poprawia mikrokrążenie, dodaje skórze elastyczności.

Naturalne kosmetyki aktywne to najlepszy wybór przy atopowym zapaleniu skóry. Przede wszystkim dlatego, że nie zawierają podrażniających substancji, np. mocnych konserwantów. Dzięki temu są dobrze tolerowane przez osoby zmagające się z atopową i wrażliwą skórą – mówi Amanda Zielińska, kosmetolog 

Krem do cery atopowej i co jeszcze?

Dobrze dobrany krem na AZS bez wątpienia polepszy stan cery. To jednak tylko jeden z elementów pielęgnacji. Warto również pomyśleć o kupnie odpowiedniego kosmetyku do oczyszczania twarzy. Najlepiej, gdy będą to mieszanki naturalnych olejków. Jeśli zmiany obejmują nie tylko twarz, należy wyposażyć się także w inne dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry, np. natłuszczający balsam do ciała. Stosowane preparaty powinny należeć do tej samej serii, gdyż wówczas ich składniki wykazują zgodność i nie ma ryzyka niepożądanych reakcji alergicznych.

Dodatkowo zaleca się przestrzeganie kilku istotnych zasad takich, jak:

  • zażywanie krótkich kąpieli, w wodzie o temperaturze nie wyższej niż temperatura ciała,
  • po kąpieli delikatne osuszanie skóry bez jej pocierania,
  • natłuszczanie skóry zaraz po wzięciu kąpieli, 
  • używanie produktów do prania odpowiednich dla atopików,
  • nawilżanie powietrza,
  • natychmiastowe leczenie infekcji skórnych.

Krem na AZS – ranking najlepszych produktów

Na rynku znajdziemy wiele kremów na AZS. Aby znaleźć najlepszy, warto zawsze kierować się składem – im bardziej naturalny, tym lepiej. Kilka dobrych propozycji znajdziesz poniżej.

  1. Zestaw kosmetyków Atopicin 
  2. Beta Skin - Natural Active Cream 
  3. Skinicer® REPAIR CREME 

Atopicin to specjalistyczne dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry, które wyróżnia kompleksowe działanie. Zestaw składa się z 8 różnych preparatów do pielęgnacji, m.in. szamponu, balsamu do ciała, kremów do twarzy na dzień i na noc, olejku myjącego. Każdy z tych produktów ma naturalny, bezpieczny dla wrażliwej skóry skład. W kremach do twarzy marki Atopicin znajdziemy wymienione wcześniej składniki aktywne, co przekłada się na ich bardzo skuteczne działanie. Wszystkie kosmetyki z serii doskonale nawilżają i odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry, zapewniając jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami i wysuszeniem. Eliminują problem ze swędzeniem, pieczeniem i podrażnieniem cery. Normalizują pH skóry, co stanowi dla niej dodatkowe zabezpieczenie. Są wolne od parabenów, barwników, zapachów, SLS, SLES, syntetycznych konserwantów.

Kup na stronie: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

Mając atopową skórę, nie mogę korzystać z większości kosmetyków. Dlatego ucieszyłam się bardzo, gdy usłyszałam o dermokosmetykach Atopicin. Wreszcie moja skóra dostaje taką pielęgnację, jakiej zawsze potrzebowała – pisze pani Magda z Wałbrzycha

Jestem bardzo zadowolona z działania całego zestawu Atopicin, pomaga mi. A składy tych kosmetyków to prawdziwe mistrzostwo świata – pisze pani Agnieszka z Tczewa

Krem polecany przy wielu dermatozach, nie tylko w AZS, ale też np. przy łojotokowym zapaleniu skóry i trądziku. Zawiera m.in. olej kokosowy, beta-glukan z owsa, srebro koloidalne. Jest to krem o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwświądowym i regenerującym. Przyspiesza gojenie się ran powstałych na skutek drapania skóry. Znosi odczuwany dyskomfort, a także pomaga nawilżyć skórę. Uczucie nawilżenia jednak szybko znika, dlatego przy bardzo suchej skórze produkt może się okazać niewystarczający i mało wydajny.

Krem zawierający naturalne składniki, między innymi oleje z pestek winogron, pestek moreli i kokosowy, a także wyciąg z lukrecji. Zapewnia właściwy poziom nawilżenia skóry, koi podrażnienia i regeneruje. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu chroni przed rozwojem infekcji. Jego minusem może być wysoka cena w stosunku do pojemności produktu.

Krem na AZS – podsumowanie

jest jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie objawów wynikających z choroby. Receptury kosmetyków są dobierane pod względem potrzeb skóry, co pozwala o nią odpowiednio zadbać. Można się spodziewać, że krem do cery atopowej przyniesie ulgę podczas jego stosowania, zapewniając skórze skuteczne nawilżenie, zmniejszając swędzenie i łagodząc podrażnienia. Ochroni też przed ewentualnym niekorzystnym działaniem różnych czynników. 

FAQ

1. Jaki skład powinien posiadać dobry krem na AZS?

Najlepiej naturalny, stworzony z myślą o potrzebach atopowej skóry. Nie powinien zawierać drażniących substancji. W zestawie Atopicin można znaleźć kremy do twarzy, które spełniają te założenia.

2. Jakich składników nie powinien zawierać krem do skóry atopowej?
Niewskazane są parabeny, barwniki, substancje zapachowe, SLS, SLES i syntetyczne konserwanty. Substancje te mogą alergizować i nie są zalecane posiadaczom wrażliwej skóry.

3. Czy naturalny krem na AZS jest wart swojej ceny?

Krem na AZS o naturalnym składzie aktywnym jak najbardziej jest wart swojej ceny, ze względu na obecność wysokiej jakości składników naturalnych o znakomitych właściwościach. Stosując takie produkty, klient ma pewność, że nie zawierają one żadnych zbędnych chemicznych dodatków, źle wpływających na skórę skłonną do atopii.

Bibliografia

  1. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
  2. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383 
  3. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214
  4. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73 
  5. Welz-Kubiak K, Reich A: Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016; 2(1):20-23 

Materiał partnera


Reklama