Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 02:46
WAŻNE!

Niecierpek waleriana – charakterystyka, zasady uprawy, nasiona niecierpka

Niecierpek waleriana to niezwykle efektowna roślina ozdobna, która wywodzi się z Afryki. Niecierpek nadaje się do uprawy w ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny? Jak wybrać najlepsze nasiona niecierpka?
  • 21.07.2024 08:01
  • Autor: Grupa tipmedia
Niecierpek waleriana – charakterystyka, zasady uprawy, nasiona niecierpka

Niecierpek waleriana – podstawowe informacje

 

Niecierpek waleriana to jednoroczna (a w naturalnych warunkach wieloletnia) roślina ozdoba, którą zaliczamy do rodziny niecierpkowatych. Niecierpki przybyły do Europy z Afryki. Współcześnie są one uprawiane na wszystkich kontynentach. Niecierpki tworzą kępy, które osiągają do 60 centymetrów wysokości. Rośliny te posiadają intensywnie zielone, owalne i ostro zakończone liście. Niecierpki uprawiane są dla bardzo ozdobnych, kolorowych kwiatów. Ich płatki mogą mieć barwę czerwoną, różową, białą, pomarańczową. Spotkamy także okazy dwubarwne. Okres kwitnienia niecierpków rozpoczyna się w maju i trwa aż do października (długi okres kwitnienia sprawia, że roślina ta jest szczególnie ceniona przez ogrodników). Niecierpek waleriana jest rośliną miododajną – jego kwiaty przyciągają pożyteczne pszczoły (a także motyle i błonkoskrzydłe). Niecierpki zaliczane są do roślin autochorycznych. Oznacza to, że rozsiewają się one samoistnie – są w stanie wyrzucać nasiona z dojrzałych owoców nawet na odległość kilku metrów.

 

Niecierpek waleriana – co należy wiedzieć o jego uprawie?

 

Niecierpek waleriana jest popularną rośliną ozdobną. Możemy go spotkać w donicach na balkonach i tarasach. Ogrodnicy wykorzystują go na obwódki rabat, a nawet obsadzają nim większe powierzchnie.

Warto podkreślić, że niecierpek waleriana posiada kilka odmian, które różnią się pomiędzy sobą między innymi kolorem i wielkością kwiatów, a także terminem kwitnienia.

Niecierpek waleriana wywodzi się z krajów o klimacie tropikalnym, co rzutuje na warunki jego uprawy (nie posiada on odporności na mróz). Nasiona tej rośliny wysiewa się początkowo do pojemników i przetrzymuje w dość ciepłym miejscu. Sadzonki przesadza się na miejsce docelowe dopiero wówczas, gdy ryzyko przymrozków będzie znikome.

Sadząc niecierpki musimy pamiętać, że mają one tendencje do silnego rozkrzewiania się. Z tego względu należy zadbać o sadzenie tych roślin w znacznych odstępach.

Niecierpki potrzebują stanowiska półcienistego, a nawet cienistego. Unikajmy sadzenia tej rośliny w pełnym słońcu, gdyż spowoduje to jej poparzenie (o poparzeniu świadczą brązowe plamy na liściach). Jednocześnie wymaga on stanowiska ciepłego i suchego.

Jeżeli chodzi o podłoże – niecierpki najlepiej czują się w glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych.

Ważnymi zabiegami w przypadku niecierpków są regularne podlewanie (jednocześnie pamiętajmy, że roślina ta nie lubi nadmiaru wody) i nawożenie. Wybierajmy nawozy, które są bogate w potas. Pierwiastek ten sprawia, że rośliny bardzo obficie kwitną. Zaleca się, żeby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty niecierpków – pobudzimy w ten sposób wzrost nowych kwiatów. Jeśli sadzimy niecierpki w ogrodzie, musimy pamiętać o odchwaszczaniu.

 

Czym się kierować przy zakupie nasion niecierpka?

 

Niecierpki są jednymi z popularniejszych roślin ozdobnych w Polsce, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z zakupem ich sadzonek i nasion. Pamiętajmy jedynie o tym, że nasiona mogą znacząco różnić się pod względem jakości. Jeżeli zależy nam na pełnowartościowych roślinach i obfitym kwitnieniu, zainwestujmy w nasiona niecierpka od renomowanych producentów.

Artykuł sponsorowany