Komunikat KPP Iława:
Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Kisielicach w środę (13.04.2023 r.) kilka minut po godzinie 23:00 zostali poinformowani przez zaniepokojonego świadka, że jedną z dróg nissanem może jechać nietrzeźwy kierujący. Zgłaszający dodał, że osoba ta nie posiada również uprawnień do kierowania samochodem. Bo wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku jednak nie zastali kierowcy. Policjanci jednak podczas kolejnych godzin służby pamiętali o zgłoszeniu i tak już po godzinie 2:00 w czwartek (14.04.2023 r.) zatrzymali do kontroli drogowej kierującego nissanem. Przypuszczanie świadka okazały się słuszne. Badanie alkomatem wskazało, że 25 – latek kierował samochodem mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada również uprawnień do kierowania samochodem. W trakcie czynności policjanci ustalili, że właścicielem nissana jest 41 – latka, która siedziała w samochodzie jako pasażer. Kobieta za udostępnienie auta osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym została ukarana mandatem. Natomiast 25 – latek za kierowanie samochodem bez uprawnień i pod wpływem alkoholu będzie tłumaczył się przed sądem.
Tymczasem w gminie Lubawa policjanci z Ostródy, którzy pracowali na terenie powiatu iławskiego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 27 – latek kierował jednośladem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Lubawa za popełnione wykrocznie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
24 – latek w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.
PAMIĘTAJMY!!!
Za samo kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych
Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
· zmniejsza szybkość reakcji
· ogranicza pole widzenia
· powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
· powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
· powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
źródło: KPP Iława
Napisz komentarz
Komentarze