Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało mini-przewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi oraz bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.
Publikacja wskazuje na różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków, a jest to dopuszczalne na barwach narodowych. Każdy polski kibic powinien o tym wiedzieć.
W mini-przewodniku opisane są również najczęściej popełniane błędy podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m.in., dlaczego powinniśmy śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", a nie "póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze". Pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego oraz nuty również się w nim znajdują.
Biało-czerwone barwy oraz Mazurek Dąbrowskiego pomagają nam przetrwać trudne czasy. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach, a podczas wydarzeń sportowych pomagają naszym zawodnikom zwyciężać.
Mini-przewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pt. "Biało-Czerwona" oraz "Hymn Polski".
Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje z współczesnością. Dekorowane nimi są ulice i domy podczas świąt narodowych oraz rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest również symbolem polskich triumfów, którą zatykają alpiniści na zdobytych szczytach górskich, a wywieszają na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwonych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używane przez dopingujących ich kibiców.
Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125. rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstrując biało-czerwonymi flagami wyrazili swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa
Napisz komentarz
Komentarze