Do szczepień używane są preparaty Cervarix i Gardasil 9. W obu przypadkach wymagane jest podanie dwóch dawek. Zalecany odstęp czasu między dawkami wynosi 6 miesięcy, przy czym druga dawka nie powinna być podana później niż 12 miesięcy po pierwszej.
Rodzice i opiekunowie mają możliwość zapisania dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pomocą infolinii. Szczepienia są bezpłatne.
"Zeszłego dnia przeciw #HPV zaszczepiło się ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Przez system e-rejestracji zarejestrowaliśmy zapisy od ponad 7,1 tysiąca rodziców. W kalendarzach szczepień przychodni jest blisko 40 tysięcy wolnych terminów. Na infolinii nasi doradcy odebrali blisko 11 tysięcy telefonów" - przekazał szef MZ w piątek na Twitterze.
Wirus HPV (human papillomavirus) jest wirusem brodawczaka. Zakażenie następuje drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
Na dedykowanej stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podkreślają, że istnieje ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które powodują niezłośliwe brodawki narządów płciowych, takie jak kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe, raka szyjki macicy i inne nowotwory. Infekcje HPV mogą prowadzić między innymi do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi.
Napisz komentarz
Komentarze