Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:55
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Nowe dni wolne w polskim kalendarzu? Mielibyśmy dłuższe święta

Pomysłodawca chce, żeby do kalendarza wprowadzić 3 dodatkowe dni ustawowo wolne od pracy. Gdyby ten pomysł zyskał akceptację, Wielkanoc zaczynałaby się już w Wielki Czwartek.
Nowe dni wolne w polskim kalendarzu? Mielibyśmy dłuższe święta

Autor: iStock

W tym roku mamy 250 dni roboczych i 115 dni wolnych. Składają się na nie dni wolne od pracy z powodu świąt państwowych lub religijnych. 

Teraz w polskim kalendarzu jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2023 roku są to:

1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok,

6 stycznia (piątek) – Trzech Króli,

9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,

10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,

1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,

3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja,

28 maja (niedziela) – Zielone Świątki,

8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,

15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,

11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości,

25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Pojawił się pomysł, żeby do tego zestawu dołożyć 3 kolejne dni. Petycja w tej sprawie, której autorem jest – jak podał „Fakt” – obywatel proszący o anonimowość, trafiła już na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Bo to on – dodajmy – podejmuje decyzje w tej sprawie.

Jakie dni wolne proponuje anonimowy pomysłodawca?

Dniem wolnym od pracy – według niego – powinna być Wigilia, czyli 24 grudnia. Powód? „Charakter rodzinny i integracyjny tego dnia oraz czasochłonność przygotowania i uczestnictwa w tej uroczystości”. 

Kolejne 2 dni wolne miałyby przypadać w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Powód? „Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi”.

Jego zdaniem, „dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju”.  

Co na to Kancelaria Prezydenta? Najpierw petycję musi musi rozpoznać Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej. Jeśli jego opinia będzie pozytywna, to wtedy zapadnie decyzja o wystąpieniu z inicjatywą legislacyjną. Projekt ustawy w tej sprawie złoży w Sejmie prezydent. 

Związkowcy są na tak, pracodawcy liczą absencję

– Z punktu widzenia związków zawodowych, każde skrócenie czasu pracy jest dobre. Już teraz w wielu firmach Wigilia jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy, to taki trzeci dzień świąt związany z bardzo głęboką tradycją – powiedział „Faktowi” Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Przeciwni temu pomysłowi są natomiast przedstawiciele pracodawców. 

– Mamy 26 dni urlopu, dni świąteczne, absencję chorobową, która średnio wynosi 20 dni na pracownika. To oznacza, że realnie pracujemy ok. 200 dni w roku na 365 – podsumował dla dziennika Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama