Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Grunwaldzkiej w Działdowie uczestniczyła w spotkaniach z funkcjonariuszkami policji. Tematyka spotkań obejmowała odpowiedzialność osób nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawa i ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, a także problematykę dotyczącą zagrożeń w cyberprzestrzeni, związanych z zażywaniem środków odurzających i substancji psychoaktywnych oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Policjantka ds. nieletnich i patologii omówiła uczestnikom najczęściej popełniane czyny zabronione przez osoby nieletnie i zachowania mogące świadczyć o demoralizacji wskazując na konsekwencje prawne takich zachowań. Przestrzegła również przed publikowaniem niedozwolonych treści i materiałów w sieci oraz niewłaściwym zachowaniem w cyberprzestrzeni.
Omawiając konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań w wieku młodzieńczym policjantka wskazała m.in. na mogące pojawić się w związku z tym trudności w przyszłości w obszarze poszukiwania pracy, w tym np. dla osób chcących wstąpić w szeregi Policji. Policjantka uczuliła młodzież na zachowanie szczególnej ostrożności podczas pogłębiania nowych znajomości i nie sięganie po środki i substancje niewiadomego pochodzenia apelując o rozsądek w tym zakresie.
Ponadto podczas spotkań młodzież dowiedziała się jakie konsekwencje grożą młodym osobom łamiącym przepisy dotyczące ruchu drogowego. Oficer prasowa zwróciła również uwagę na przeciwdziałanie zachowaniom mogącym świadczyć o „mowie nienawiści” wobec osób innej narodowości, wyznania, poglądów oraz reagowanie na wszelkie przejawy przemocy. Policjantka apelowała o przestrzeganie prawa i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz dbanie o własne bezpieczeństwo i pilnowanie swoich rzeczy podczas podróży środkami komunikacji publicznej w trakcie dojazdu do i ze szkoły.
Spotkania policji z młodzieżą to jeden z elementów działalności edukacyjno-profilaktycznej policji. Rozmowy z uczniami szkół ponadpodstawowych mają umocnić w nich właściwe postawy społeczne i uświadomić o ciążącej na nich odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz uchronić przed konsekwencjami czynów niezgodnych z literą prawa.
Każdy, kto chciałby w przyszłości realizować swoje cele, w tym również edukacyjno-wychowawcze, może się spełniać zawodowo wstępując np. w szeregi Policji.
Każdego, kto jeszcze zastanawia się nad wstąpieniem do Policji zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi etapami doboru do Policji na stronie:
Test sprawności fizycznej - Praca w Policji - Portal polskiej Policji (policja.pl)
Ponadto można zapoznać się z Informatorem dla kandydatów dostępnym na stronie Informator dla kandydatów - Praca w Policji - Portal polskiej Policji (policja.pl)
tekst - KPP Działdowo
Napisz komentarz
Komentarze