Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:34
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Polacy w Kosmosie - Polacy w Programie APOLLO

Fundacja Nicolaus Copernicus zakończyła produkcję cyklu dokumentalnego „Polacy w Kosmosie” składającego się z ośmiu filmów. Pierwsze trzy dotyczą udziału Polaków w programie Apollo.
  • Źródło: https://www.facebook.com/NicolausCopernicusFoundation
Polacy w Kosmosie - Polacy w Programie APOLLO

W programie Apollo wzięli udział polscy emigranci, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie wrócili do kraju, w którym władzę przejęli komuniści. Wielu uczonych polskiego pochodzenia związało się z  amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).  

Twórcy filmów skupiają się na najważniejszych pracach konstrukcyjnych związanych z przygotowaniem lotów na Księżyc. Jeden z filmów w całości poświęcony jest profesorowi Mieczysławowi Bekkerowi (1905-1989) , który był absolwentem Politechniki Warszawskiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Jeszcze w trakcie wojny wstąpił do armii kanadyjskiej, w której służył do 1956 roku. Po przeniesieniu się do USA został profesorem University of Michigan a następnie dyrektorem Instytutu Badawczego amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors. To właśnie tam kierował pracami nad pojazdem księżycowym LRV, który ostatecznie został zbudowany przez jego macierzysta firmę GM.  

Było to szczególne osiągnięcie.  Zaprojektowany przez Mieczysława Bekkera, księżycowy pojazd LRV przyczynił się do dostarczenia niezwykle widowiskowych materiałów filmowych z powierzchni Srebrnego Globu.  Pojazd zaprojektowany przez zespół prof. Bekkera znalazł się on na wyposażeniu trzech ostatnich misji księżycowych -  Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17. Zbudowany był z aluminium i miał masę 209 kg w warunkach ziemskich, co dawało ciężar 35 kg na Księżycu. Zasilany był elektrycznie i rozwijał średnią prędkość 9 km/h a maksymalną około 13 km/h, przy zasięgu około 100 km. Zasięg ten był jednak ograniczony do promienia 10 km wokół miejsca lądowania, aby w razie awarii napędu pojazdu (co nigdy się nie zdarzyło) astronauci mogli pieszo wrócić do lądownika, zanim wyczerpie się im zapas tlenu. Pojazd LRV umożliwiał znacznie skuteczniejszy rekonesans obszaru wokół lądownika, zebranie większej ilości próbek skał i gruntu oraz bardziej komfortowe dla astronautów poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu. W ramach trzech wymienionych misji pojazdy LRV przebyły łącznie około 90 km. 

Twórcy filmu dotarli do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów, rozmawiali z przedstawicielami NASA,  a także nawiązali bliską współpracę z dr Andrzejem Salentą, który od wielu lat pielęgnuje pamięć o polskim konstruktorze i naukowcu, w szczególności na jego macierzystej uczelni Politechnice Warszawskiej.  

Filmy powstają w ramach projektu „Polacy w Kosmosie”, który realizowany jest dzięki wsparciu Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki.  

Autorzy filmu : Robert Szaj i Bogumił Radajewski 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama