W miniony poniedziałek (30.10.2023r.) do Komisariatu Policji w Lidzbarku wpłynęło zawiadomienie od jednej z mieszkanek powiatu działdowskiego o przestępstwie internetowym na jej szkodę. Kobieta za pośrednictwem sieci internet wystawiła na sprzedaż dziecięcy bujak. Na jej ogłoszenie odpowiedziała zainteresowana zakupem inna kobieta i w celu potwierdzenia rzekomej wpłaty pieniędzy przesłała 26-latce link do odbioru pieniędzy. Ta w link kliknęła, a następnie po przekierowaniu na stronę bankowości, podała swoje dane logowania do konta i karty w wyniku czego z jej konta zostały pobrane pieniądze w łącznej kwocie 2700 złotych.
Pamiętaj, oszuści internetowi wykorzystają każdą okazję, by wyłudzić pieniądze i pozbawić nas oszczędności. Jedną z metod działania sprawców jest podesłanie linku do potwierdzenia płatności. Metoda ta najczęściej dotyczy zawierania transakcji kupna-sprzedaży w odpowiedzi na internetowe ogłoszenia o sprzedaży jakiegoś produktu/towaru np. odzieży. Zainteresowany kupnem kontaktuje się za pomocą komunikatora internetowego z wystawiającym produkt na sprzedaż, po czym deklaruje chęć zakupu i w odpowiedzi na ogłoszenie przesyła sprzedającemu link mający potwierdzić wpłatę za zakup towaru/produktu. Sprzedający w momencie kliknięcia w podesłany link zostaje przekierowany na stronę banku, łudząco podobną do strony swojego banku, następnie podając swoje dane logowania do konta i karty tak naprawdę udostępnia swoje dane oszustowi. Ten mając dostęp do konta sprzedającego dokonuje przelewów z jego konta na różne sumy pieniędzy, a sprzedający zamiast otrzymać wpłatę za wystawiony na sprzedaż towar/produkt zostaje okradziony ze swoich oszczędności.
Apelujemy o rozsądek podczas zawierania transakcji kupna-sprzedaży za pomocą internetu. Jeśli ktoś nieznajomy przesyła ci link celem realizacji transakcji, możesz być pewien, że to oszustwo. Nawet jeśli klikniesz w taki link i zostaniesz przekierowany na stronę banku, nigdy nie podawaj swoich danych logowania ani haseł do konta. Sprawdź dokładnie, czy adres internetowy strony (wystarczy najechać na adres strony myszką, podświetlić adres) nie zawiera ukrytych znaków, obcych liter, itp. Jeśli dokonujesz jakichkolwiek płatności za pomocą internetu, każde wejście na stronę banku rób z własnego poziomu poprzez samodzielne wpisanie adresu strony swojego banku lub skorzystanie z aplikacji banku na telefonie, nigdy przez link podesłany z zewnątrz.
Każdą podejrzaną transakcję na swoim koncie natychmiast zgłoś do swojego banku, a podejrzenie o oszustwie internetowym na policję.
Napisz komentarz
Komentarze