Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:07
WAŻNE!
Reklama

Bezpieczne dziecko w podróży - jak przewozić dziecko w samochodzie?

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica czy opiekuna. Dotyczy to każdego aspektu jego życia, w tym także kwestii dotyczących podróżowania. Jak należy przewozić dzieci, by zapewnić im bezpieczeństwo i nie łamać przepisów, o tym przypominają policjanci powiatu działdowskiego.
  • Źródło: KPP Działdowo
Kliknij aby odtworzyć

Jeszcze nie tak dawno przepisy określające przewożenie dzieci w samochodzie uwzględniały barierę wiekową.

Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w 2015 roku weszły w życie przepisy dotyczące między innymi przewożenia dzieci pojazdami samochodowymi. Ważną zmianą jest ta, iż dziecko, niezależnie od wieku do momentu osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu powinno być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa (urządzeniach przytrzymujących).  Oznacza to, że każde dziecko, które mierzy mniej niż 150 cm, musi obowiązkowo jeździć w foteliku, niezależnie od tego, czy ma 4, czy 14 lat. Dzieci wyższe powinny natomiast zawsze być przewożone w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku wskazuje jednoznacznie, że nieletni mający mniej niż 150 cm wzrostu powinien być przewożony w foteliku albo innym urządzeniu przytrzymującym, np. na specjalnej podkładce. 

Aktualnie wiek dziecka nie jest ważny. Bez podkładki czy fotelika może więc jeździć nawet dziecko 9 czy 10-letnie, pod warunkiem, że osiągnęło wzrost 150 cm.

Przepisy nakazują mocowanie urządzenia przytrzymującego zgodnie z zaleceniami ich producenta, a zaniechanie tego obowiązku stanowi wykroczenie.

Odstępstwo od zasady

Co do zasady, przewożenie dziecka w foteliku jest zatem obowiązkowe. Od tej reguły są jednak wyjątki. Zgodnie z przepisami prawa dzieci o wzroście powyżej 135 cm i wadze minimum 36 kg mogą podróżować na tylnej kanapie w samochodzie, zapinając tylko pasy bezpieczeństwa, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie im odpowiedniego urządzenia.

Kolejna zmiana, to zgoda na przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci przewozimy w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. Przepis ten dotyczy jednak tylko samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

Przypominamy, że przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami skutkować może mandatem karnym w wysokości 300 złotych i 6 punktami karnymi wpisywanymi do ewidencji wykroczeń w ruchu drogowym.

Poniżej zamieszczono film z kampanii "Klub Pancernika klika w fotelikach". Na pierwszym planie widać samochód osobowy, a następnie mężczyznę (aktora) siedzącego na miejscu kierowcy, który mówi, zwrócony w stronę lusterka umieszczonego wewnątrz na przedniej szybie pojazdu, do chłopca siedzącego na tylnym siedzeniu na foteliku i zapiętego w pasy, o bezpiecznym przewożeniu dzieci i zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Film pochodzi z zasobów Transportu Samochodowego w Warszawie.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama