Z prognoz meteorologów wynika, że w najbliższy weekend ciśnienie w kraju może wzrosnąć do blisko 1050 hPa. Będzie to jeden z najwyższych odczytów na przestrzeni ostatnich lat. Ciśnienie przewyższające 1050 hPa odnotowano ostatnio... 25 lat temu w Suwałkach.
Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie może odbić się na naszym samopoczuciu. Dlatego też musimy przygotować się na to, że najbliższe dni będą dla nas trudne. Niezależnie od ogólnego stanu zdrowia czy wskazań ciśnieniomierza. W przypadku antycyklonu będziemy mieć do czynienia nie tylko z ciśnieniem niemal rekordowo wysokim, ale także z dużym skokiem. A to, pod względem zdrowotnym, zjawisko szczególnie niekorzystne.
Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż 50-70% Polaków reaguje na zmiany atmosferyczne. Są oni wyjątkowo wrażliwi na bodźce pogodowe, które negatywnie wpływają nie tylko na ich samopoczucie, ale też zdrowie. Istnieje duża zależność pomiędzy niskim ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem człowieka, jednak również wysokie ciśnienie może uprzykrzyć życie niektórym osobom.
Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jak reaguje organizm?
Wysokie ciśnienie atmosferyczne również negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. W tym czasie dochodzi do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, a także jej krzepliwości. To powoduje zarówno bóle głowy, jak również problemy z układem krążenia. Meteopaci czują się wtedy rozdrażnieni, senni i bardziej zmęczeni. Wysokiemu ciśnieniu atmosferycznemu towarzyszą też inne warunki pogodowe, które potęgują nieprzyjemne dolegliwości. Latem przy wysokim ciśnieniu dni są upalne, z kolei zimą mroźne, jednak bez opadów. Osoby wrażliwe na takie wahania mogą być rozkojarzone i mieć kłopoty z koncentracją.
Napisz komentarz
Komentarze