Jest ona wspólną kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka, rekomendowaną przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę. Komisja edukacji, nauki i młodzieży, pod przewodnictwem Krystyny Szumilas, posłanki Koalicji Obywatelskiej, podkreśla zaangażowanie Horna-Cieślak w pomoc dzieciom i rozwiązanie ich problemów. Karolina Prus-Wirzbicka z Koalicji SOS dla Edukacji dodaje, że kandydatka jest blisko związana z organizacjami i uczniami.
Monika Horna-Cieślak, adwokatka i aktywistka, specjalizuje się w prawach dziecka. Współtworzyła "Ustawę Kamilka", która wzmacnia ochronę najmłodszych przed przemocą. W trakcie posiedzenia sejmowej komisji zaznaczyła, że urząd Rzecznika Praw Dziecka nie powinien segregować ani dyskryminować, a jej celem jest ochrona praw każdego dziecka.
Posiedzenie komisji nie tylko stanowiło okazję do przedstawienia wizji urzędu przez Hornę-Cieślak, ale także do wysłuchania opinii organizacji społecznych.
Horna-Cieślak jest jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło swojego kandydata. Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, tłumaczy, że partia uznała, iż większość w Sejmie powinna dokonać wyboru. Wyraża jednak przekonanie, że atmosfera w Sejmie jest zbyt nacechowana emocjami, co skłania do negowania wszystkiego, co związane z Prawem i Sprawiedliwością.
Pięć lat temu Prawo i Sprawiedliwość wskazało Mikołaja Pawlaka, który pełni funkcję rzecznika do 14 grudnia. Pawlak był krytykowany za swoje kontrowersyjne stanowiska dotyczące aborcji i in vitro. W przeciwieństwie do niego, Horna-Cieślak budzi nadzieję, że nowy Rzecznik Praw Dziecka nie będzie ulegał wpływom władzy, lecz będzie konsekwentnie bronił praw dzieci.
Sejmowe głosowanie nad wyborem nowej Rzeczniczki Praw Dziecka zaplanowano na wtorek.
Napisz komentarz
Komentarze