Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:52
WAŻNE!
Reklama

PILNE! Seniorka straciła blisko 30 tys. złotych

Podszywając się pod inwestora, spadkobiercę, uchodźcę czy amerykańskiego żołnierza proszą o pomoc w zamian za bardzo wysoką prowizję lub udział w spadku, który za chwilę otrzymają. Wciągają ofiary w grę stosując techniki manipulacji, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.
  • Źródło: KPP Działdowo
PILNE! Seniorka straciła blisko 30 tys. złotych

W miniony poniedziałek do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zgłosiła się 67-latka, która chcąc pomóc mężczyźnie poznanemu na portalu społecznościowym przelała prawie 30 tysięcy złotych. Kobieta padła ofiarą oszustwa. Sprawca podstępem wprowadził kobietę w błąd, co do swojej tożsamości prosząc o pomoc finansową celem umożliwienia mu powrotu do Polski z Ukrainy.

Oszustwa nigeryjskie to schemat, najczęściej realizowany za pośrednictwem korespondencji e-mail lub (teraz coraz częściej) nawiązując kontakt przez portal społecznościowy, w której nadawca oferuje komuś bardzo dużą sumę pieniędzy w zamian za pomoc finansową i przekazanie (przelanie) pieniędzy na odblokowanie zamrożonych chwilowo środków. Oszust przedstawia korzystną ofertę późniejszego podzielenie się rzekomym majątkiem w zamian za chwilowe wsparcie finansowe. Aby mógł jednak swój majątek odzyskać, musi dokonać opłat, zapłacić innym osobom, aby odmroziły jego pieniądze, ponieść koszty manipulacyjne czy zapłacić podatek. Oszuści często piszą bez składni, łamaną polszczyzną powołując się na zagraniczne korzenie, tekst tłumaczą w translatorze. Wskazują na swoją trudną sytuację polityczną, migracyjną wykorzystując zamieszki i wojnę, gdzie nie mogą korzystać ze swojego majątku, bo jest zablokowany i jedynym ratunkiem na jego odzyskanie jest opłacenie „przeszkód”, więc proszą o pieniądze od ofiary. Przestępcy często typują ofiary poprzez przeglądanie portali społecznościowych, proszą o dodanie do znajomych, a następnie, gdy osoba podejmie z nimi kontakt i rozmowę przez komunikator, wejdzie z nimi w głębszą relację, manipulują nią w celu wyłudzenia od niej dużej sumy tzw. zaliczki. Gdy osoba przeleje pieniądze, kontakt urywa się lub sprawca prosi o kolejną wpłatę, gdyż dotychczasowa okazała się zbyt niska i potrzebne jest więcej pieniędzy. Działanie trwa do momentu, dopóki ofiara nie zorientuje się, że jest oszukiwana.

Przestrzegamy

Aby nie paść ofiarą oszustwa nigeryjskiego, przede wszystkim nie wysyłaj pieniędzy nikomu, kogo nie znasz i z kim nigdy nie widziałeś się osobiście. Zwróć uwagę na pewne symptomy:

  • Nowa osoba na portalu społecznościowym prosi o dodanie do kontaktów,
  • Osoba ma zagraniczne korzenie,
  • Powołując się na trudną sytuację, prosi o pomoc (przelanie pieniędzy) obiecując w zamian bardzo duże pieniądze lub udział w spadku, podziale majątku,
  • Posługuje się łamaną polszczyzną, pisze z błędami, bez składni,
  • Prosi o kolejne wpłaty i zawsze ma wytłumaczenie, gdy chcemy potwierdzenia wykorzystania już przelanych pieniędzy.

Pamiętajmy, że certyfikaty wystawiane przez różne instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, mają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak choćby hologramy, recto-verso, czy mikrodruk, które po wykonaniu skanowania (digitalizacji obrazu), tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan certyfikatu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.

Oszustwa nigeryjskie stale ewoluują, a oszuści szukają ciągle to nowszych sposobów wyłudzenia pieniędzy. Wśród innych odmian tego typu przestępstwa występuje również oszustwo: „na wygraną w loterii”, „na aukcje internetowe”, „na inwestora” czy „na konto w banku bez właściciela”.

Policjanci przypominają, aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami, składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama