Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:56
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Mieszkaniec Lubawy na wysokim stanowisku w Urzędzie Wojewódzkim

Mateusz Szauer to jeszcze do niedawna kandydat na Posła z ugrupowania Koalicji Obywatelskiej, a dziś może nie zasiada w sejmowych ławach, ale objął właśnie funkcję Wicewojewody Urzędu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Mieszkaniec Lubawy na wysokim stanowisku w Urzędzie Wojewódzkim

Kim właściwie jest Mateusz Szauer? Co robił wcześniej? Jakie obowiązki i zadania wykonywał? Tego dowiecie się z poniższego wywiadu. Tylko dla Państwa wywiad z Mateuszem Szauerem.

Zapraszamy na wywiad, specjalnie dla naszych Czytelników! 

1. Jak się zostaje Wicewojewodą?

Nie ma na to recepty. Jednak ciężka praca przez lata, społeczne zaangażowanie, odpowiednie doświadczenie, kwalifikacje i autentyczność to aspekty, które przy sprzyjających okolicznościach mogą pomóc. Ja otrzymane od Premiera powołanie na to stanowisko traktuję jako wyróżnienie i zaszczyt, przede wszystkim jednak ogromną odpowiedzialność i zobowiązanie do ciężkiej pracy dla naszego regionu. Wicewojewodą się bywa, a człowiekiem się jest, dlatego najważniejsze to przede wszystkim pozostać sobą.

2. Czym będziesz zajmował się w pierwszej kolejności?

Pierwsze dni to głównie sprawy organizacyjne związane m. in. z podziałem obowiązków, bo jak wiadomo wraz z Panem Wojewodą oraz II Wicewojewodą będziemy odpowiadać za cały wachlarz spraw będących w naszej kompetencji. Już dziś deklaruję jednak pełne zaangażowanie w kwestiach najważniejszych dla naszego regionu. Za taką uważam budowę drogi ekspresowej S5, na którą czeka tak wielu mieszkańców i przedsiębiorców z powiatu iławskiego i nie tylko. Jak najszybciej należy również rozpocząć budowę mieszkań w ramach tzw. SIM-ów, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wzrost cen rynkowych mieszkań powoduje, że wielu młodych ludzi po prostu nie stać na zakup własnego „M”. Przypomnę, że mieszkania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będą przeznaczone dla najemców, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale stać ich na opłacanie czynszu. Nasze województwo jest jednym z liderów, jeśli chodzi o zainteresowanie samorządów udziałem w SIM-ach. Teraz czas na sprawną realizację inwestycji budowlanych, by możliwie szybko oddać do użytku pierwsze mieszkania. Kolejne plany są związane z modernizacją dróg lokalnych - gminnych i powiatowych. Stan wielu z nich nadal wymaga pilnej modernizacji, dlatego ważne będzie wsparcie finansowe samorządów w realizacji tych inwestycji. Mam jeszcze kilka planów, o których nie chciałbym mówić już dziś, aby nie zapeszać. Jeśli jednak uda się je zrealizować to skorzystają na tym zarówno mieszkańcy powiatu iławskiego jak i powiatów ościennych. O tym wkrótce.

3. Co wymaga natychmiastowej naprawy w naszym województwie?

Na dokładną analizę najbardziej problemowych kwestii i odpowiednią diagnozę przyjdzie czas. Jako reprezentantowi rządu w terenie zależy mi na otwartości, dialogu i współpracy z samorządem, a główny cel to dynamiczny rozwój naszego województwa. To samorządy są najbliżej ludzi, świetnie znają ich codzienne potrzeby, to z nimi zamierzam od początku rozmawiać i ściśle współpracować kreśląc plany na przyszłość. I najważniejsze, nie będziemy dzielić samorządów na lepsze i gorsze, wszystkie będą traktowane równo i po partnersku. Zapewniam, że nowy rząd ma zaufanie do samorządów, dlatego w najbliższych latach powinniśmy obserwować proces decentralizacji, w wyniku którego zyskają one wiele kompetencji. Z uwagi na obecną sytuację międzynarodową i wciąż trwającą wojnę za naszą wschodnią granicą priorytetem musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa, które od północy na odcinku ponad 200 km graniczy bezpośrednio z Federacją Rosyjską. Będziemy w tym zakresie ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej w celu dalszego wzmacniania straży granicznej oraz jednostek wojskowych. Bezpieczeństwo to podstawa. 

4. Do tej pory udzielałeś się społecznie współtworząc Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych organizując cykle wycieczek rowerowych i przeprowadzając liczne akcje związane z ochroną środowiska. Czy podobne akcje zamierzasz wprowadzać w innych miastach?

Inicjatywy organizowane zarówno przez nasze stowarzyszenie, jak i wydział, którym kierowałem w iławskim starostwie, świetnie przyjęły się wśród lokalnej społeczności, co bardzo cieszy. Na pewno będę zawsze zachęcał czy to samorządy czy organizacje pozarządowe działające na terenie naszego województwa do prowadzenia podobnych akcji. Doskonałym przykładem jest Powiatowa Akcja Sadzenia Drzew Miododajnych, którą zainicjowaliśmy jako pierwsi w województwie w 2021 roku. Nasze przedsięwzięcie zostało dostrzeżone na szczeblu wojewódzkim i w ubiegłym roku po raz pierwszy Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs dla gmin, które chciałyby skorzystać z dofinansowania na realizację podobnych akcji. Dobre inicjatywy warto wspierać i rozszerzać zasięg ich oddziaływania.

Wicewojewodą się bywa, a człowiekiem się jest, dlatego najważniejsze to pozostać sobą stwierdził Mateusz Szauer. Rozwój budownictwa w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkań pod wynajem oraz modernizacja dróg lokalnych, gminnych i powiatowych oraz bliska współpraca z samorządami to główne założenia naszego lokalnego wicewojewody z Lubawy. Trzymamy kciuki za realizację zarówno tych jak i innych ciekawych pomysłów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama