Początki obchodów Walentynek sięgają III wieku n.e., kiedy to 14 lutego przypadał dzień świętego Walentego – kapłana, który przyszedł z pomocą zakochanym, pomagając im wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza II. Związek z Walentym stał się symbolem odwagi i poświęcenia w imię miłości.
Jednym z najciekawszych zwyczajów związanych z Walentynkami jest wymiana tajemniczych listów. W średniowiecznej Anglii wierzono, że ptaki rozpoczynają swoje gniazda w połowie lutego, co skłoniło zakochanych do wymiany słodkich słów. Współczesne kartki walentynkowe, często ozdobione sercami i romantycznymi wierszami, są kontynuacją tego tradycyjnego zwyczaju.
W niektórych krajach, takich jak Japonia i Korea Południowa, to nie tylko kobiety otrzymują upominki od swoich partnerów. Zwyczajowo również mężczyźni obdarowują kobiety prezentami, zazwyczaj w postaci czekoladek. Dopiero miesiąc później, 14 marca, kobiety mają okazję odwdzięczyć się, obdarowując mężczyzn białą czekoladą.
Włochy słyną z romantycznego zwyczaju zwanego "Baci Perugina" czyli "Pocałunki z Perugina". To czekoladki zawierające mały kawałek papieru z romantycznym sentencją. Parze zawsze towarzyszy w jednym z pocałunków życzenie miłości i szczęścia.
Walentynki są również czasem, kiedy wiele par decyduje się na wyjścia do restauracji, romantyczne spacery lub wspólne podróże. Wspólne świętowanie wzmacnia więzi między partnerami i tworzy piękne wspomnienia.
Podsumowując, Walentynki to nie tylko komercyjne święto, ale także okazja do celebrowania miłości w różnych kulturach i formach. Niezależnie od tego, czy obchodzisz je tradycyjnie, czy też tworzysz własne zwyczaje, najważniejsze jest uczucie, które łączy zakochane serca.
Napisz komentarz
Komentarze