Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 20:01
WAŻNE!
Reklama

Od 1 marca „Łapki na kierownicę” – inaczej mandat i 12 punktów

Jazda z telefonem w ręku może przyczynić się do tragedii. „Łapki na kierownicę” to coroczna akcja Komendy Głównej Policji, firm Yanosik i Screen Network przypominająca kierowcom o skupieniu uwagi na prowadzeniu pojazdu.
  • Źródło: www.msn.com/pl-pl
Od 1 marca „Łapki na kierownicę” – inaczej mandat i 12 punktów

Źródło: expressen.se

Rozmowa przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, pisanie sms-ów czy przeglądanie mediów społecznościowych w trakcie jazdy, jest porównywalne z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu! I nie jest to tylko kwestia kary, która po zmianie przepisów wynosi 500 zł oraz 12 punktów karnych.

Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących ale najgorsze jest powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tego typu zachowanie w znaczącym stopniu może spowodować wypadek w którym ktoś zginie lub odniesie obrażenia. Telefon nie tylko zajmuje ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza jego świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję. Zabawa telefonem obniża koncentrację kierowcy, a wraz z nią także czas reakcji na to, co dzieje się na drodze. Kierujący, który nie patrzy na drogę, nie zauważy w porę wielu zagrożeń, a to może doprowadzić do tragedii! Zgodnie z danymi ONZ, aż 90% wypadków powstaje z powodu błędu kierowcy, który w porę nie dostrzegł zagrożenia i nie wyhamował na czas.

Akcja „Łapki na kierownicę” to specjalne działania, które są elementem większej akcji „Na drodze – patrz i słuchaj”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosik oraz Screen Network S.A. Celem tych działań jest uświadomienie kierowcom zagrożeń, które powoduje używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręce w podczas prowadzenia pojazdu. Akcja „Łapki na kierownicę” wystartuje 1 marca i potrwa do 31 marca.

Czy korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest absolutnie zabronione? Artykuł 45 ust. 2 pkt 1 Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi: Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Oznacza to, że korzystanie z telefonu, umieszczonego na specjalnym uchwycie lub z zestawem głośnomówiącym czy słuchawkowym jest jak najbardziej dozwolone. To o wiele bezpieczniejsza forma, ale trzeba pamiętać o tym, by nie rozpraszać swojej uwagi i nie ograniczać widoczności.

Niewiele osób wie o tym, że również piesi nie mogą dowolnie korzystać z telefonu. Zgodnie art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych. Za nieprzestrzeganie tego przepisu, pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama