Poczta Polska opublikowała nowy dokument o opłatach za abonament RTV w 2024 roku. Dowiemy się z niego jak będzie przebiegać przeprowadzana przez urzędników kontrola, a także ile dokładnie zapłacimy kary, jeśli nie dopełnimy obowiązku zapłaty.
Jak podkreśla Poczta Polska, opłatę trzeba uiścić, jeżeli posiadamy nie tylko telewizor, lecz także radio oraz telefon komórkowy, na którym oglądamy telewizję lub słuchamy radia. Wszystkie odbiorniki, zarówno radiowe, jak i telewizyjne podlegają też rejestracji.
W celu przeprowadzenia kontroli wysłany urzędnik ma za zadanie sprawdzić cztery rzeczy: czy posiadamy urządzenie, czy ma ono zdolność do odbioru, czy zostało zarejestrowane, a także jaki jest okres używania przez nas tego urządzenia.
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika – przeczytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie Poczty Polskiej. W przypadku radia wyniesie to 261 zł, a telewizora 819 zł.
Zawiadomienie zawiera również punkt dotyczący zwolnienia z opłat abonamentowych osób, które wykorzystują odbiorniki do celów zawodowych:
Zwolnione są odbiorniki wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów, służące wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania oraz przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.
Jak dowiemy się z tego samego dokumentu, urzędnicy wykonujący kontrolę, posiadają do tej czynności specjalne uprawnienia:
Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.
Ustawowo zwolnione z opłat są:
Osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych to:
- Osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- Osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Napisz komentarz
Komentarze