Przechowywanie dużych sum pieniędzy w domu nie jest bezpieczne, ale nie brakuje osób, które nie wierzą w bankowość internetową i wolą trzymać część majątku w pobliżu.
Trzymanie pieniędzy na koncie bankowym wydaje się bezpieczniejsze formą oszczędzania, niż trzymanie ich w domu. Warto jednak pamiętać, że oszczędności na koncie są ostatnio głównym celem ataków oszustów, którzy podstępem próbują zmusić nas do wykonania czynności, przez które pozbawimy się oszczędności. Niestety, w tych sytuacjach, gdy sami podamy dane do konta, bank umywa ręce i stracimy pieniądze.
Limity transakcji gotówkowych
W wyniku uchwalenia nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy prawo przedsiębiorców, do Polskiego Ładu wprowadzone zostały nowe limity płatności gotówką.
Zgodnie z nimi od 1 stycznia 2024 r. obowiązują następujące limity transakcji gotówkowych:
- dla przedsiębiorców – limit płatności gotówką 8000 zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą;
- dla konsumentów – limit płatności gotówką 20000 zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.
Limity te dotyczą kwot brutto. Oznacza to, że jeśli wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy kwotę limitu, należy ją wówczas rozliczyć bezgotówkowo.
Kiedy warto trzymać gotówkę w domu?
Żadne przepisy nie regulują, ile gotówki można trzymać w domu. Jest to wyłącznie nasza decyzja. Jednak nie warto trzymać w domu wszystkich swoich oszczędności, szczególnie jeśli są to duże kwoty. To nie tylko nieopłacalne, ale także niepraktyczne.
Nawet jeśli nie jest to optymalne rozwiązanie ze względu na zerowe oprocentowanie, w każdym domu powinno być pod ręką trochę gotówki. Po co, jeśli większość z nas ma łatwy dostęp do bankomatów, kart płatniczych, aplikacji mobilnych, przelewów przez Internet i innych technologii, które zastępują płatności gotówką? W wersji ekstremalnej po to, żeby poradzić sobie w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu tracimy dostęp do tych nowoczesnych rozwiązań. Na przykład systemy informatyczne banków są niedostępne z powodu awarii (co rzadko, ale się zdarza) czy ataku hakerów. Czasem bankomaty nie wypłacają pieniędzy z powodu przerwy w dostawie prądu. Takie scenariusze pod względem finansowym łatwiej będzie nam przetrwać z gotówką w ręku.
Gotówka w domu przydaje się również w bardziej przyziemnych przypadkach. Nie wszędzie da się zapłacić kartą płatniczą lub innymi elektronicznymi sposobami. Nie potrzeba sytuacji kryzysowej, żeby docenić rolę gotówki przy realizowaniu transakcji.
Napisz komentarz
Komentarze