1 kwietnia do szkół wejdzie nowe prawo dotyczące braku prac domowych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych i braku obowiązku wykonywania prac domowych przez ich starszych kolegów, czyli uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Rozporządzenie podpisane zostało już przez minister Barbarę Nowacką, jednak data jego ogłoszenia jest w trakcie ustalania. Co ciekawe, w nowelizacji znalazły się także zapisy dotyczące ocen z religii i etyki.
Zmiany w szkole wchodzą w życie. Co się zmieni?
Nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych została już popisana. Teraz należy jedynie poczekać na dalsze etapy jej procedowania (nowelizacja znalazła się w wykazie aktów oczekujących na ogłoszenie, a jej data ogłoszenia jest w trakcie ustalania), jednak jedno jest pewne. Z dniem 1 kwietnia w polskich szkołach nastąpi szereg zmian.
Od kwietnia klasach I-III ma obowiązywać całkowita rezygnacja z prac domowych (wyjątkiem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą), a w klasach 4-8 zadania domowe nie będą podlegać ocenie.
Oceny z religii i etyki – nowe zasady, ale dopiero od września
Rozporządzenie, a właściwie jego nowelizacja, zostało już podpisane przez minister Barbarę Nowacką i opublikowane nie tylko na stronie MEN, ale i na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Warto też zauważyć istotną zmianę, która polega na tym, że oceny z religii i etyki nie wliczają się do średniej. Zmiana ta wchodzi w życie jednak nie od kwietnia, a dopiero od 1 września 2024 roku.
Ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym, ponieważ zajęcia te nie są obowiązkowe. W związku z tym, że zajęcia religii i etyki są zajęciami, na które uczeń nie jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – czytamy w uzasadnieniu.
Napisz komentarz
Komentarze