– Wprowadzamy te elementy z przysposobienia obronnego, które wszyscy dobrze znamy. Strzelanie na strzelnicy, zapoznawanie się z bronią. Spowoduje to, że Polacy będą mogli się bronić – zapowiadał ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek zaledwie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ostatecznie rozporządzenie w tej sprawie podpisano w sierpniu 2022 roku. Szkoły dostały dwa lata na przygotowanie się do zmian w programie EDB, jeśli dotychczas nie miały dostępu do wymaganej infrastruktury. Czas mija po wakacjach.
Minister Nowacka popiera decyzję Czarnka
Szkoły spodziewały się, że decyzja Przemysława Czarnka może zostać cofnięta przez aktualną minister edukacji Barbarę Nowacką. Tak się nie stanie.
– Obecnie nie są planowane w MEN zmiany w przedmiotowym zakresie – dowiedziało się „Radio Zet” od Wydziału Informacyjno-Prasowego MEN.
Zajęcia z bronią mają być prowadzone zarówno w szkołach średnich, jak i w podstawówkach, choć w tym drugim przypadku objąć mają one jedynie aspekt teoretyczny dotyczący bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
W przypadku szkół średnich szkolenie strzeleckie prowadzące do tego, aby uczniowie nauczyli się używać broni kulowej, pneumatycznej, repliki broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych, szkoła może korzystać ze środków własnych czy samorządu, ale i wykorzystywać strzelnice posiadane przez inne podmioty, np. kluby sportowe, jednostki policji, wojska.
Strzelnic brakuje, ale ministerstwo uspokaja
Ministerstwo podaje także jako przykład potencjalnego miejsca odbywania zajęć strzelnice, które powstały w ramach ogłaszanych od 2019 r. konkursów ofert Ministra Obrony Narodowej Strzelnica w powiecie. Mowa tu łącznie o 315 strzelnicach, z czego 288 wirtualnych, 22 pneumatycznych i pięciu klasycznych.
Choć według Systemu Informacji Oświatowej w 118 na 380 powiatów (31%) nadal nie ma żadnej przyszkolnej strzelnicy, a szkoły nie korzystają z zewnętrznych strzelnic, ministerstwo uspokaja. – Nie oznacza to jednak, że tych strzelnic nie ma w ogóle.
– Mogą być różne, np. należące do klubów sportowych, służb mundurowych, natomiast nie są na razie wykorzystywane przez szkoły z powodu braku obowiązku prowadzenia zajęć praktycznych – czytamy na stronie radiostacji. Ponadto strzelnica ma nie być niezbędna, aby prowadzić zajęcia praktyczne zgodnie z wytycznymi. Te mogą być prowadzone także przy użyciu replik broni typu ASG.
Napisz komentarz
Komentarze