Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 02:15
WAŻNE!
Reklama

Środki ochrony roślin trzeba stosować zgodnie z etykietą

Środki ochrony roślin to złożone związki chemiczne, w których składzie niezwykle ważna jest substancja czynna. Jest to związek wykazujący skuteczność biologiczną, czyli wywołujący określony efekt np. zwalczanie chwastów. W Polsce mogą być stosowane przez profesjonalistów produkty, które uzyskały zezwolenie na wprowadzenie do obrotu.
  • 30.10.2024 07:41
  • Autor: Grupa tipmedia
Środki ochrony roślin trzeba stosować zgodnie z etykietą

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin, które znajdziesz pod tym adresem: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin--c-001005, to produkty stosowane w rolnictwie przez użytkowników profesjonalnych. Mogą być aplikowane także przez nieprofesjonalistów w tzw. segmencie hobby — dom i ogród. Każdy środek, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży na terytorium Polski przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, musi przejść wieloletnie badania polowe (skuteczność oraz fitotoksyczność) oraz skomplikowane doświadczenia laboratoryjne.

Skąd wziąć informacje o produkcie?

Podstawowe informacje o produkcie można znaleźć w etykiecie instrukcji stosowania, która została zatwierdzona przez MRiRW. Przed rozpoczęciem przygotowania cieczy opryskowej, a nawet najlepiej przed zakupem należy zapoznać się z etykietą produktu. Pozwoli to na jego aplikację z pełnym bezpieczeństwem dla operatora opryskiwacza, środowiska oraz osób postronnych.

Co ważne, każda reklama środka ochrony roślin opatrzona jest zapisem przypominającym o konieczności zapoznanie się z etykietą: "Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie”.

Co znajdziemy na etykiecie?

Na każdej etykiecie znajduje się numer zezwolenia oraz numer ostatniej decyzji zmieniającej — dane te pozwalają na identyfikację produktu i weryfikację, czy może on być aplikowany na terytorium Polski.

Kolejna ważna część to nazwa handlowa środka ochrony rośli oraz nazwę i zawartość substancji czynnej, która determinuje funkcjonalność. Znajdziemy w niej również znaki H i P, które informują o zasadach postępowania podczas przygotowania cieczy użytkowej oraz aplikacji środka.

Z punktu widzenia praktycznego równie ważne są informacje związane z aplikacją środka:

  • funkcjonalność 
  • gatunek rośliny uprawnej 
  • termin aplikacji — fazę, w której produkt może być stosowany 
  • spektrum zwalczanych szkodników, chorób, chwastów 
  • dawkę wody 
  • liczbę zabiegów podczas sezonu wegetacyjnego 

oraz wiele innych przydatnych informacji, które mogą mieć wpływ na jakość jego działania.

Materiał partnera


Reklama
Reklama